
Прокуратура заочно повідомила про підозру організатору теракту в Одесі, який, за даними слідства, діяв в інтересах РФ та забезпечував фінансування злочинної діяльності через криптовалютні перекази.
Прокурори інкримінують 39-річному уродженцю Красноярська організацію терористичного акту та фінансування тероризму (ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 258, ч. 2 ст. 258-5 КК України).
За версією слідства, підозрюваний діяв дистанційно та виконував роль проміжної ланки між російськими спецслужбами та виконавцями злочинів на території України. Для координації він використовував спеціально створений Telegram-канал, а також групи з пошуку «роботи» в Одесі, де через обіцянки «легкого заробітку» підбирали виконавців.
Для фінансування, за даними правоохоронців, використовувалися криптовалютні гаманці. Зафіксовано щонайменше 18 транзакцій у період з 2 по 17 травня 2024 року, через які акумулювалися кошти для оплати учасникам схеми.
Спочатку завербовані особи виконували перевірочні завдання: наносили заборонену символіку в громадських місцях, розклеювали матеріали з QR-кодами та збирали інформацію про розташування Сил оборони. Далі завдання ставали тяжчими – від пошкодження майна та автомобілів військовослужбовців до підготовки запалювальних сумішей і підпалів.
Слідство встановило, що посередник залучив до злочинної діяльності 16-річного та 13-річного підлітків. Увечері 14 квітня 2024 року виконавці проникли на територію підприємства, підготували запалювальні суміші та підпалили вантажний автомобіль, що належить підрозділу Сил оборони. Після фіксації відеозвіту вони отримали обіцяні кошти.
Матеріали щодо неповнолітніх уже передано до суду. Щодо 16-річного фігуранта триває розгляд обвинувального акта за фактом терористичного акту, а щодо 13-річного – подано клопотання про застосування примусових заходів виховного характеру.
