Грантова премія Говорунів: в Опішні на Полтавщині створюють п’ятиметрові гончарні скульптури

За інформацією: Суспільне Полтава.

Троє керамістів працюють в Опішнянському музеї-заповіднику українського гончарства над монументальними скульптурами. Їх відібрали для отримання грантової премії імені Говорунів, яка передбачена для митців-керамістів. Над роботами працюватимуть майже два місяці.

Про це Суспільному розповіла завідувачка інформаційної служби заповідника Світлана Пругло.

Виготовлення монументальних скульптур вимагає неабияких здібностей майсрів. Суспільне Полтава

Керамістка Людмила Давиденко — одна з тих, хто переміг у конкурсі на отримання грантової премії імені Говорунів, яку фінансує американська меценатка Олеся Говорун. Нині вона приїхала до Опішні створювати скульптуру.

"Я зі Львова приїхала сюди. Приїхала вперше. Дуже цікаве місце. Уже всі майже керамісти тут побували, а мене все ніяк сюди ноги не доводили. Я пропоную серію голів з руками на тему, яка нас зараз усіх турбує, у цьому процесі перебуваємо вже який рік. І я працюю вже теж над темою "голова і руки" вже довгий час такий. І сюди запропонувала голови під назвою "Не чути, не бачити, але мріяти", — розповіла Людмила Давиденко.

Людмила Давиденко працює над роботою “Не чути, не бачити, але мріяти” – три голови заввишки в метр кожна. Суспільне Полтава

Грантова премія надається для створення монументальної керамічної скульптури, яку автор безплатно передає у власність Національного музею-заповідника гончарства. За словами Світлани Пругло, тут вона буде постійного зберігатися та експонуватися просто неба. 2025-го у програмі беруть участь троє митців із різних міст. Окрім Опішні, це Львів та Київ.

Андрій Ільїнський працює над скульптурою “Пагін” вже два тижні. Суспільне Полтава

"Я назвав свою роботу "Пагін". А ідея така, що зараз війна і залишиться дуже багато сміття, уламків, непотребу різного. І з цих уламків має виростати новий пагін. І тут ось ескіз у мене. Тут зібрані мають бути уламки різних цивілізацій, архітектурних елементів, рослинних, із яких після руйнації має проростати якесь нове життя", — поділився кераміст Андрій Ільїнський.

Митці працюють уже близько двох тижнів на території музею. Основні вимоги — використання теракоти або майоліки, випалювання при температурі не нижче 1100°C, розмір — не менше п’яти метрів.

Тетяна Погребняк з Опішні, працює над скульптурою “Берегиня”. Суспільне Полтава

"Це робота моя перша така монументальна, назва її — "Берегиня". Буде складатися вона з п'яти частин. У висоту буде мати розмір 5 метрів. Берегиня — це захисниця, вона захисниця абсолютно всього. Як і живого, так і не живого. На сьогодні, я вважаю, це дуже актуально і хочеться, щоб у тебе був свій янгол охоронець. Що найскладніше — це ніші. У нішах будуть тваринки. Вона сама по собі буде така весела і позитивна", — розповіла керамістка Тетяна Погребняк.

Виконати та встановити скульптури митці мають до 30 серпня. По завершенні проєкту вони отримають премію в розмірі 1000 доларів.

Новини України