Проєкт «Посилення стійкості міст в Україні» (SUR) профінансував створення «Каталогу українських виробників та складів будівельної продукції.
Він має підтримати муніципальні адміністрації, підрядників, донорів і замовників, які працюють над відновленням.
З початком повномасштабного вторгнення було зруйновано багато виробництв та складів будівельних матеріалів. Наслідком цього стали зростання цін на будівельні матеріали і дефіцит певних будівельних матеріалів на сході України, особливо скла.
Ці тенденції посилилися з релокацією частини виробників у західну частину країни. Це збільшило логістичне плече для міст у східній частині України.
Відео дня
На додачу інформація про призупинення виробництва будівельних матеріалів не є загальновідомою для міст. Підприємства зупинили виробництво, щоб не ризикувати життям працівників та матеріальними ресурсами, а веб-сайти не відображають цих змін.
Цей дефіцит та пов’язані з ним проблеми ще більше ускладнюють відновлення українських міст, погіршують належне забезпечення місцевого населення послугами та загалом знижують стійкість міст до наслідків війни.
«На стійкість громад та місцевої влади впливає низка факторів, серед яких безпековий контекст та наявність економічних, людських та матеріальних ресурсів, – зазначив Геннадій Фаренюк, в.о. директора Державного підприємства «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій», – Логістичний аспект є надзвичайно важливим при визначенні остаточної вартості будівельних матеріалів та плануванні тривалості відновлювальних робіт. Наявність локальних виробничих потужностей та складів зменшує витрати та час простою на будівельних майданчиках».
Каталог спрощує публічний доступ до систематизованої інформації про українських виробників будівельної продукції, а також про склади готової продукції. Для зручності каталог містить можливість пошуку за регіонами (областями) в межах кожної групи будівельних товарів. Аналогічна інформація представлена про виробників та склади готової будівельної продукції.
В каталозі містяться дані про 215 виробників будівельної продукції та 124 склади будівельних матеріалів з усієї України. Для кожного суб’єкта господарювання вказано такі дані, як потужність, регіон та місцезнаходження, контактні особи (в тому числі англомовні), асортимент продукції та наявність сертифікатів відповідності. Каталог ґрунтується на анкетуванні 3 785 респондентів, проведеному у червні-липні 2024 року, яке було розіслано «Державним науково-дослідним інститутом будівельних конструкцій».
Каталогом вже користуються міста з усіх регіонів України, в тому числі зі східних і прифронтових областей. Найчастіше користувачі відвідують наступні категорії: бетонні та будівельні суміші, збірні залізобетонні вироби, віконні та дверні блоки, трубопровідна продукція, фасадні системи, ізоляційні матеріали. Є також міжнародні користувачі, які займаються реконструкцією в Україні, наприклад, з Австрії, Чехії, Ірландії, Нідерландів, США, Швейцарії та Чехії.
Довідка: Ці заходи реалізовано проєктом «Посилення стійкості міст у сфері життєзабезпечення міських територіальних громад в Україні (SUR)», який є частиною німецької допомоги перехідного періоду, що надається на замовлення Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.