За інформацією: Суспільне Полтава.
У Октябрському районному суді Полтави мали обрати запобіжний захід ексчиновнику Міністерства оборони України Олександру Лієву. Його підозрюють у розтраті державних коштів. Та засідання вдруге перенесли через неявку прокурора з Офісу генпрокурора.
Попередньо воно має відбутися 22 січня цього року. Про це заявила під час засідання слідча суддя Олена Шевська, повідомила із місця події кореспондентка Суспільного.
Як розповів адвокат підозрюваного Назар Ключицький, Олександру Лієву як екскерівнику одного із департаментів Міноборони у січні 2025-го ДБР оголосило підозру за постачання 200 неякісні кулеметів на фронт.
Адвокат та Олександр Лієв. Суспільне Полтава
Йдеться про контракт, який уклав департамент військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міністерства оборони з ДП "Спецтехноекспорт" на постачання 400 кулеметів ДШК 12.7 x 108 mm та 26 кулеметів КПВТ 14.5.
"Частина кулеметів не була вчасно поставлена, були повернуті кошти за ці кулемети. Половини кулеметів було здійснено постачання. І, як стверджує сторона обвинувачення, в ході або випробувань, або їх використання було виявлені суттєві недоліки в певній кількості тих кулеметів. І, відповідно, такі дії Олександра Лієва, на думку прокурора, потрапляють під дію статті 191 Кримінального кодексу України — це розтрата державних коштів або статті 114 прим 1 — це перешкоджання Збройним силам України", — сказав адвокат.
За словами підозрюваного Олександра Лієва, договір на закупівлю кулеметів уклали через кілька днів після початку повномасштабної війни — 11 березня 2022-го року. У той час він займався іншими справами.
"14 березня за ці кулемети була заплачена повна передплата. У той час я займався розробкою ракетної програми. До кулеметів цих не мав жодного стосунку. Лише 18 серпня, тобто через півроку після підписання і оплати цього контракту, я був призначений виконуючим обов'язки директора департаменту", — розповів Лієв.
Засідання знову перенесли через неявку прокурора. Суспільне Полтава
"Твердження щодо розтрати державних коштів абсурдні. Контрагентом Міністерства оборони є державне підприємство, яке входить до «Укроборонпрому», яке також підпорядковується Міністерству оборони. Тобто фактично все майно державних підприємств є власністю держави. Гроші, сплачені Міністерством оборони своєму ж підприємству, не перестали бути державними грошима", — додав адвокат Олександра Лієва Назар Кульчицький.
Підозру звинувачений та його адвокат вважають необґрунтованою.
"Контракти укладались до того призначення Олександра Лієва, оплата здійснювалася до призначення Олександра Лієва на дану посаду. Він був на посаді вже в момент, коли контракти виконувались. А така поведінка прокурора якраз яскраво свідчить, що ніякої потреби в обранні цього запобіжного заходу немає", — сказав Кульчицький.
Як зазначається на офіційному сайті Державного бюро розслідувань, колишнього посадовця Міноборони підозрюють у розтраті майна через службове зловживання. За версією слідства, 200 закуплених державою кулеметів не мали жодного маркування, відповідної технічної документації та жодних супровідних документів. Під час їхнього бойового використання зброя не могла вести безперервну стрільбу та після перших пострілів взагалі виходила з ладу через руйнування частин та механізмів. Через що держбюджет зазнав збитків на понад 193 мільйонів гривень, а українські військові наражали себе на небезпеку.
2024-го року Олександр Лієв був підозрюваним у справі про заволодіння майже півтора мільярдами гривень на закупівлі боєприпасів для ЗСУ. У березні минулого року Вищий антикорупційний суд змінив міру запобіжного заходу перебування під вартою стосовно Олександра Лієва та відпустив його з СІЗО під особисте зобов'язання.
Нині Олександр Лієв працює генеральним директором компанії "Українські сервіси розмінування".