“Думки розділилися”: що буде у Полтаві з вулицею Короленка

За інформацією: Суспільне Полтава.

У Полтаві поки не планують повертатися до перейменування вулиці Володимира Короленка. Український інститут національної пам'яті надіслав лист до Полтавської ОВА щодо того, що перейменування цього топоніма має вирішуватися на розгляд місцевих рад. А у Полтаві робоча група з питань перейменування вже завершила свою роботу.

Про це Суспільному розповів заступник начальника Полтавської ОВА Антон Чубенко.

У будинку, де нині полтавський музей імені Володимира Короленка, письменник та правозахисник, який переїхав з Петербургу до Полтави проживав 20 останніх років свого життя.

Пам’ятник Володимиру Короленку на території музею. Суспільне Полтава

За словами старшої наукової співробітниці музею Світлани Ємець, до закладу приходять полтавці, з тим, що вони хвилюються, що вулицю Короленка, на якій розташований музей, буде перейменовано.

"До Полтави Короленко приїхав для того, щоб здобути собі тишу, спокій, для того, щоб йому, як письменнику, легко працювалось. Але в буремні часи, революція, Короленко не сприймав революцію. Йому навіть запропонували виїхати за кордон, але він відмовився від такої пропозиції і вирішив залишитися в Полтаві. Короленко помирає в 1921 році. Його було поховано в Полтаві", — розповіла Світлана Ємець.

Кабінет Володимира Короленка у полтавському музеї з його особистими речами. Суспільне Полтава

На вулиці Короленка живе Анна Байдак.

"Я проти перейменування, тому що, не дивлячись на те, що Короленко відносився до Росії. Я знаю, що він там певну частину свого життя проживав в цій країні, він дуже сильно любив Полтаву і дуже багато зробив для Полтави, а саме він тут організовував групи якісь по догляду з за дітьми, займався волонтерською діяльністю", — поділилась полтавка Анна Байдак.

Портрет письменника Володимира Короленка у полтавському музеї. Суспільне Полтава

"У Полтаві Короленко не допустив єврейських погромів. В Полтаві Короленко створив Лігу порятунку дітей і навіть після смерті Короленка Ліга продовжувала своє існування. В часто до музею приходять люди, ті, які розповідають про те, що їхніх родичів Короленко врятував від розстрілів. А іще до музею приїздила з Ізраїлю єврейка Рахель Вульф. Вона розповідала науковцям про те, що її батько був рабином в Полтаві, і що тільки Короленко погодився врятувати його, заховавши в своєму будинкові", — розповіла Світлана Ємець.

Могила Короленка в Полтаві. Суспільне Полтава

Ім’ям Володимира Короленка названий також Полтавський національний педагогічний університет. Хоча письменник народився в Житомирі, а останні двадцять років життя прожив у Полтаві, українцем себе не вважав, розповіла професорка кафедри історії України Полтавського педуніверситету Людмила Бабенко. Крім того, не бачив Україну самостійною державою.

Професорка кафедри історії України Полтавського педуніверситету Людмила Бабенко. Суспільне Полтава

"Ім'я Короленка дуже суперечливе, як і вся його постать. За політичними поглядами він симпатизував російській партії кадетів. Як показує його ставлення до багатьох процесів, він був скоріше монархістом. Він категорично засуджував диктатуру, червоний терор і ту вакханалію арештів і розправ, які чинилися в Полтаві. Разом з тим, він і не вітав, а скоріше засуджував і українську революцію. Він не розумів її. Від всього українського він був далеким. І він це визнавав", — зауважила історикиня Людмила Бабенко.

Полтавський національний педагогічний університет імені Володимира Короленка. Суспільне Полтава

У Полтаві вулицю Короленка не було перейменовано.

"Коли робоча група підійшла до обговорення того, чи підлягає, чи підпадає вулиця імені Короленка під перейменування, думки розділилися. Громадськість виступила на захист збереження цього імені. Зрештою, коли робоча група обговорювала це ім'я, то на тому етапі при голосуванні за незначною більшістю голосів вирішено було назву вулиці імені Короленка залишити", — розповіла Людмила Бабенко.

У Полтаві вулицю Короленка не було перейменовано. Суспільне Полтава

"У нас існує законодавство щодо декомунізації, деколонізації топонімів. І ця компанія йшла декілька років. Минулого року, а саме 22.07. ці повноваження в обласній військової адміністрації були завершені. В нас є відповідь Українського інституту національної пам'яті. Відносно самого Короленка, який підписаний цей лист безпосередньо заступником голови Володимиром Кліщаком. Про те, що Короленко він має на розгляд тої чи іншої місцевої ради перейменовуватися. Це зараз знаходиться в межах їхніх повноважень. Якщо це місто Полтава, то Полтавської міської ради", — прокоментував Антон Чубенко.

Вулиця Короленка в Полтаві. Суспільне Полтава

У Полтаві робоча група з перейменування вже завершила свою роботу.

"Майбутнє розставить акценти. І, можливо, до питань перейменування повернуться ще наші наступники. Можливо, це ім'я буде переосмислено, але поки що так. Поки що Короленко в Полтаві є", — зазначила Людмила Бабенко.

Новини України