За інформацією: Суспільне Чернігів.
Підозрюваний у суді. Суспільне Чернігів
15 лютого у Деснянському районному суді Чернігова обрали запобіжний захід адміністратору Телеграм-каналу "Оливки, маслини. Чернігів" — два місяці тримання під вартою без права внесення застави.
Про це повідомляє кореспондентка Суспільного, яка була присутня на судовому засіданні.
У цьому Телеграм-каналі повідомляли про переміщення військовослужбовців ТЦК та СП та місця, де вони видавали повістки. Загалом там було 39 тисяч учасників, сказав прокурор Костянтин Цуцол.
14 лютого правоохоронці затримали 39-річного адміністратора каналу у нього вдома і повідомили йому про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 114-1 Кримінального кодексу України – це перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.
Як розповів прокурор, під час обшуку у підозрюваного вилучили мобільний телефон. Це дало змогу підтвердити, що чоловік є власником та адміністратором Телеграм-каналу "Оливки, маслини. Чернігів".
Повідомлення від СБУ, розміщене після викриття Телеграм-каналу “Оливки, маслини. Чернігів”. Скрин з Телеграм-каналу “Оливки, маслини. Чернігів”
Повідомлення від СБУ, розміщене після викриття Телеграм-каналу “Оливки, маслини. Чернігів”. Скрин з Телеграм-каналу “Оливки, маслини. Чернігів”
Під час судового засідання підозрюваний сказав, що свою провину визнає і щиро розкаюється. Він розповів, що створив Телеграм-канал у середині червня 2022 року. Однак, кодові слова "зелені", "сині", "оливки", "маслини" вигадував не він, а користувачі каналу.
Суддя Богдан Крапивний. Суспільне Чернігів
На запитання судді, чи розумів підозрюваний, що діяльність цього каналу перешкоджає мобілізаційним заходам і діяльності військових, відповів ствердно.
– А Ви підлягаєте мобілізації? , — запитав суддя.
– Я військовозобов’язаний. Але я боюся йти до ТЦК.
Підозрюваний. Суспільне Чернігів
– Вам відомо було, що вже затримували і засуджували адміністраторів інших подібних каналів?
– Мені такі новини траплялися, але я чомусь на них не зважав. Я думав, що це якась дезінформація, може.
– Не вважали за потрібне його закрити самостійно до того, як до Вас прийшли і попрохали?
– Збирався декілька разів.
– Чому не закрили самостійно?
– Тому що сам ним користувався.
Підозрюваний сказав, що він особисто повідомлень про місця перебування військовослужбовців ТЦК та СП, а також про видачу повісток не писав.
Прокурор Костянтин Цуцол просив обрати підозрюваному запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без права внесення застави.
"Він розуміє, що вчинив тяжкий злочин, за який передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 8 років, і відчуваючи страх і невідворотність майбутнього покарання може змінити місце свого проживання, може переховуватись від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності. Підозрюваний може впливати як на встановлених, так і невстановлених свідків. Він може попередити інших, невстановлених на даний час, адміністраторів Телеграм-каналу та його спільників про його викриття та розслідування даного кримінального провадження. Також він, перебуваючи на волі, може продовжувати кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, та вчинити інші кримінальні правопорушення, зокрема продовжити функціонування вказаного інформаційного ресурсу", – сказав прокурор Костянтин Цуцол.
Прокурор Костянтин Цуцол. Суспільне Чернігів
Адвокат підозрюваного Юрій Красненко заперечив проти клопотання прокурора і просив обрати запобіжний захід, не пов’язаний із триманням під вартою, оскільки його підзахисний визнав свою провину, розкаявся і готовий співпрацювати зі слідством, а також має проблеми зі здоров’ям. Ризики, про які говорив прокурор, він вважає необґрунтованими. Якщо суддя таки вирішить помістити підозрюваного під варту, то тоді адвокат просив визначити мінімальний розмір застави.
"По всіх цих ризиках ідуть загальні формулювання, без фактичних обставин. Мій підзахисний визнає свою вину, тому змінювати місце проживання у нього немає ніякого сенсу. Під час допиту мій підзахисний повідомив усі відомі йому обставини у даному кримінальному провадженні. Впливати на якихось невстановлених осіб немає сенсу. Діяльність даного Телеграм-каналу вчора (14 лютого, – ред.) була припинена, всі адміністратори видалені. Люди там були під ніками, тобто неможливо знати, з ким ти спілкуєшся, прізвище цієї особи, її місце проживання і так далі. Мій підзахисний раніше не судимий, його не притягували ні до кримінальної, ні до адміністративної відповідальності. Він щиро розкаюється і готовий співпрацювати зі слідством, тому вчиняти інші правопорушення йому немає сенсу".
Адвокат підозрюваного Юрій Красненко. Суспільне Чернігів
Підозрюваний підтримав свого адвоката і сказав, що правоохоронці запропонували йому добровільно віддати всі речі, які можуть бути використані у протиправній діяльності, зокрема мобільний телефон. Він надав їм доступ до прихованого акаунту, який був власником Телеграм-каналу.
"Співробітник СБУ самостійно видалив там якихось ботів, адміністраторів і змінив пароль від цього акаунту на невідомий мені. Також було заблоковано можливість переписки у групі. Я не маю навіть можливості на когось якось впливати, оскільки у мене немає навіть теоретичної можливості доступу до цього акаунту".
Зрештою, суддя Деснянського районного суду Чернігова Богдан Крапивний ухвалив рішення помістити підозрюваного під варту на два місяці без права внесення застави.
"Застосування більш м’якого запобіжного заходу, як про це просив захисник підозрюваного, є неможливим. Зважаючи на дію воєнного стану та те, що він підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 114-1 Кримінального кодексу, відсутні підстави для розміру визначення застави. На думку слідчого судді, застосування застави як запобіжного заходу не зможе забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного з огляду на характер вчиненого протиправного діяння, зокрема здійснення перешкоджання законній діяльності ЗСУ у проведенні мобілізаційних заходів, що тривало понад 2,5 роки. Усвідомлення підозрюваним, що відповідна інформація завдяки створеному ним Телеграм-каналу розповсюджується серед 39 тисяч осіб".
Адвокат підозрюваного сказав, що вони оскаржуватимуть це рішення в апеляційному суді.
Нагадаємо, у липні 2023 року тодішній начальник обласного ТЦК та СП Олег Гончарук казав у коментарі Суспільному, що вони знають про місцевий Telegram-канал щодо місць видачі повісток, який має назву "Оливки, маслины Чернигов | Чернігів". За його словами, на той момент на цей канал була підписана приблизна кількість ухилянтів, а це понад 20 тисяч людей.
"Я хотів би запитати в учасників цієї групи, чи по одну лінію фронту ми перебуваємо?", — зазначав Гончарук.