Домашній лікар: користь обліпихи та рецепти цілющих чаїв

Що та як лікує обліпиха та кому може серйозно нашкодити – з’ясовувала Вінниця.info.

Змінити розмір

Домашній лікар: користь обліпихи та рецепти цілющих чаїв

Що таке обліпиха

Обліпиха – це цінна лікарська та лісозахисна культура. Кущі або невеличкі дерева з колючими гілками та густим листям зазвичай ростуть на піщаних ґрунтах ближче до водойм. Плоди обліпихи мають яскравий жовтий або помаранчевий колір. В українців обліпиха вважається чи не найкориснішою ягодою для людського організму, першою допомогою при застуді та стресі.

В народі обліпихове дерево має багато назв. Її називають: щець звичайний, сибірська вишня, розмариновець, дереза, верботернь.

Домашній лікар: користь обліпихи та рецепти цілющих чаїв

Обліпиха: лікувальні властивості

Користь обліпихи обумовлена надзвичайним складом. Вона містить вітаміни А, Е, К, С, В1, В2, амінокислоти, фолієву кислоту, антиоксиданти, органічні кислоти, флавоноїди. В ягодах цієї рослини міститься 18 амінокислот, рибофлавін, тіамін, а також азот, залізо, бор, кальцій, кремній, фосфор та інші. В першу чергу, чим корисна обліпиха, це можливістю підтримати імунну систему людини в період розпалу респіраторних захворювань. Крім того, ягоди, олію та сік обліпихи можна вживати не тільки для профілактики хвороб, а й за їх наявності. До прикладу, під час температури, важкого кашлю, та запаленнях верхніх дихальних шляхів.

Також ягода сприяє зміцненню серцево-судинної системи та може стати надійним помічником у профілактиці інсульту та інфаркту. Гарно підійде обліпиха людям хворим на гіпертонію, адже дозволяє стабілізувати тиск. Також активує роботу головного мозку, покращує настрій та пам’ять, має омолоджуючий ефект для шкіри, сприяє швидкому загоєнню ран та порізів, усуває наслідки дерматитів.

Цінною є обліпиха й для жінок – допомагає лікувати гінекологічні захворювання. 

Чим корисний чай з обліпихи

В період сезонних захворювань чай з обліпихи може стати надійним помічником для підтримки імунітету людини. Завдяки великому вмісту вітаміну С та мінералів, такий напій здатен полегшити або й навіть прибрати зовсім симптоми ГРВІ, полегшити процес одужання від коронавірусу та грипу, а також значно покращити настрій.

Завдяки поєднанню амінокислот та антиоксидантів в цій ягоді, чай з обліпихою дозволить швидко впоратися зі стресом, роздратуванням та тривожним станом.

Домашній лікар: користь обліпихи та рецепти цілющих чаїв

Як приготувати чай з обліпихи: рецепти

Рецепт 1. Для того, щоб приготувати чай з обліпихи, вам знадобиться: 80 г ягід у свіжому чи замороженому стані, 1 столова ложка вашого улюбленого чаю, свіжа м’ята, 2 чайна ложка цукру та 800 мл води. У френч-прес або звичайний заварник додайте чай, листя м’яти та кип’яток. Залиште на 5 хвилин. Потім додайте попередньо промиту в теплій воді та розм’якшену обліпиху та поєднайте з чаєм. Залиште на 5-10 хвилин. По завершенню часу, напій потрібно процідити та розлити по чашках. За смаком додайте цукор чи мед.

Рецепт 2. Для цього рецепту візьміть 100 г ягід обліпихи, якщо маєте лише заморожені попередньо дайте їм зігрітися 20 хвилин за кімнатної температури, 500 мл води, паличка кориці, апельсин, мед. Ягоди потрібно обдати гарячою водою, добре промити, розчавити та перетерти через сито. Отриману обліпихову масу додайте у чайник для заварювання та залийте окропом, щоб ягідне пюре настоялося хвилин 7-10. Вичавіть половинку апельсину у заварник, додайте паличку кориці, та 2 чайні ложки меду. Залиште чай на 5 хвилин і подавайте на стіл.

Рецепт 3. Підготовлену ягідну масу, як у попередньому рецепті заливають окропом та дають настоятися 5 хвилин. Після цього додайте у ємність для заварювання корицю, гвоздику та бадьян. Залиште напій на 15 хвилин. За смаком додайте мед чи цукор.

Рецепт 4. 100 г обліпихи та 50 г очищеного імбиру перебийте в чаші блендера. Отриману суміш пропустіть через сито. Однорідне «пюре» викладіть у ємність для заварювання та додайте 500 мл гарячої води. Залиште на 15 хвилин. Перед тим, як смакувати чаєм, додайте у ємність порізаний лимон та мед.

Рецепт 5. 50 грамів обліпихи подрібніть до однорідної маси та додайте чайну ложку меду. В окремій посудині заваріть столову ложку сухої кори обліпихи, додайте пакетик чорного чаю та дайте настоятися 15 хвилин. Після цього додайте подрібнену обліпиху до відвару кори та чаю і залиште ще на 10 хвилин. Перед вживанням процідіть. Теплий напій можна вживати замість традиційного чаю чи кави протягом дня, він допомагає боротися з онкологічними новоутвореннями та укріплює стінки судин.

Рецепт 6. Також можна приготувати чай з листя обліпихи. Для цього візьміть 3 ч.л. подрібненого листя, залийте склянкою окропу та прокип’ятіть протягом 5 хвилин. Після цього відвар потрібно настояти 2 години та пити як чай, щоб нормалізувати артеріальний тиск, поліпшити кровообіг та отримати м’яку послаблюючу дію.

Якщо шукаєте що ще робити з обліпихою, спробуйте приготувати антитоксичний засіб. Він стане в нагоді при легких отруєннях. Для цього вам знадобиться насіння обліпихи. Для приготування настою: 3 ч.л. сировини залийте 1 склянкою води та прокип’ятіть протягом 30 хвилин. Після цього залиште відвар на 2 години. Вживати потрібно по 50 мл три рази на день. 

Обліпихова олія: як приймати

Корисною вважається й обліпихова олія. Внутрішньо її застосовують виключно після консультації з лікарем при порушеннях роботи ШКТ. Добова норма: 1 ч ложка 2 рази на день за 20 хвилин до їжі.

Зовнішнє застосування олії з обліпихи:

  • При зовнішніх гемороїдальних вузлах використовують просочені в олії марлеві тампони. Курс лікування – 12 днів.
  • При ерозії шийки матки застосовують змащені в олії ватні тампони. Курс терапії кольпіту становить 10-15 процедур.
  • При фарингіті олією змащують горло.
  • При риніті та тонзиліті олію закапують в ніс. По 1-2 краплі в кожну ніздрю.
  • При дерматитах на очищену попередньо шкіру роблять масляні пов’язки.

Зазначимо, що при всій користі обліпихової олії перед її застосуванням обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.

Домашній лікар: користь обліпихи та рецепти цілющих чаїв

Обліпиха: протипоказання

Обліпиха, як і більшість ягід, має протипоказання. В першу чергу, її не можна вживати вагітним, жінкам на грудному вигодовуванні немовлят, дітям до 12 років. Також, обліпиху не можна приймати людям, що мають наступні захворювання:

  • Хвороби крові;
  • Запальні процеси жовчного міхура, печінки, підшлункової залози. Особливо: панкреатит, холецистит, гепатит;
  • Жовчнокам’яна хвороба;
  • Алергія.

Вінниця.info, світлини ілюстративні

Джерело

Новини України