“Доля таких людей була визначена”: як жителі Полтавщини рятували євреїв під час Голокосту

За інформацією: Суспільне Полтава.

14 травня вшановують пам’ять українців, які рятували євреїв у роки Другої світової війни. Із 1941 до 1943 роки, коли Полтавщина була окупована нацистами, було вбито до 25 тисяч євреїв.

Про це Суспільному розповіла кандидатка історичних наук Тамара Жалій.

Кандидатка історичних наук Тамара Жалій. Суспільне Полтава"Їх визначали відмітним знаком – жовтою шестикутною зіркою. І безумовно, що доля таких людей була вже визначена. На сьогодні кожен населений пункт наших територіальних громад має так званий свій Бабин Яр. І ми знаємо, що в Полтаві це — вулиця Пушкарівська, так звані Червоні казарми. Якщо станом на початок Другої світової війни на Полтавщині ми мали близько 47 тисяч єврейського народу, то від 22 до 25 тисяч було знищено", — зауважила кандидатка історичних наук Тамара Жалій.

Дівчина-єврейка у Полтаві, яка має на грудях жовту зірку на чорному тлі. Фото: Telegram/Стара Полтава

Кандидатка історичних наук розповідає, що місцеві жителі бралися переховувати євреїв. Найчастіше на такий ризик йшли селяни, вчителі та військовополонені.

Євреї перед розстрілом у Засульському яру на Полтавщині. Фото: Telegram/Стара Полтава "Все-таки населення було переважно аграрне. Більше можливостей переховувати, скажімо, бо ті ж самі "добрі" сусіди писали доноси, але були клуні, були підвали, де можна було заховати. Для освітян це важливо, бо все-таки імідж, і довіра до них була висока. Вони працювали з дітками і теж могли зробити так, щоб із-поміж дітлахів нашого українського походження не впадали в око представники єврейського народу", — пояснила Тамара Жилій.

Єврейські родини перед розстрілом у Засульському яру на Полтавщині. Фото: Telegram/Стара Полтава

Українців, які рятували євреїв від нацистів в часи Голокосту нагородили званням Праведників народів світу. Це найвища відзнака від Ізраїлю за допомогу в часи Другої світової війни. Таке звання отримали 36 жителів Полтавщини, розповіла історикиня Тамара Жалій.

Фото перед розстрілом євреїв у Засульському яру на Полтавщині. Фото: Telegram/Стара Полтава"Я хочу пригадати історію, яку розповідала журналістка єврейського походження Віра Чазова. Вона говорила про свою знайому тітку Надію, якій вдалося взяти до рук єврейського хлопчика, коли євреїв уже вели на розстріл. Вона його переховувала, сусіди писали доноси, що вона його переховує. Але їй вдавалося ховати і, відповідно, така історія реальна. Ця дитина вижила", — поділилась Тамара Жалій.

Меморіал євреям у Полтаві, яких розстріляли нацисти під час окупації Полтавщини. Суспільне Полтава

Загалом в Україні звання Праведника народів світу отримали більше 2,5 тисяч людей.

Новини України