“Дитина скалічена на все життя”: мати хлопчика, якому у садочку на Вінниччині відбили пальця, шукає справедливості

За інформацією: Суспільне Вінниця.

Святослав Тупчій . Суспільне Вінниця

Катерина Тупчій розповіла нам, що її Святославу майже три роки. Після травмування пальця у дитсадку та двох операцій він боїться іти на руки

"Він думає, що йому будуть робити перев’язки або знову якісь процедури. Все-таки його намучили й вперше. І вдруге. Бо в нього були дві руки. Коли ми були в лікарні у Вінниці, на лівій був катетер, на правій — ця травма. Ви не уявляєте, який то був жах. Дитина просто боялася щось руками робити. Він мізинцем ходив і брав мене", — розповіла Катерина.

Знімок руки Святослава. Суспільне Вінниця

Нігтьову пластину на правій руці дитині відбили дверима 22 лютого. Близько 11-ї до Катерини зателефонувала асистентка вихователя і сказала приїхати до закладу, бо дитина "сильно притиснула палець".

"Коли ми приїхали, пальчик не був сильно притиснутий, там частина пальчика просто була відірвана, летіла кров. Була медична сестра, асистент і нянька. Ми забрали дитину з чоловіком і поїхали в Оратівську лікарню".

У Святослава, за словами матері, підозра на аутизм та целіакія — непереносність глютену, лактози й казеїну. З народження хлопчик не реагував на звернення та дотики. З 10 місяців разом із чоловіком возять сина до спеціалістів. А торік віддали до місцевого садочка. Скарг на вихователів до цього випадку не було, розповіла жінка.

"Йому було, напевно, два і три. Десь приблизно так. Віддали тоді, бо треба було дитині соціалізуватися. Раніше він взагалі не йшов на контакт ні з ким і ніяк. Нам порадили лікарі віддати у садочок, щоб він був між дітками", — сказала Катерина Тупчій.

Садочок в Оратові. Суспільне Вінниця

Разом із Катериною кореспонденти Суспільного пішли до дитсадка “Сонечко”. Директорка закладу Олена Виходзь розповіла, що хлопчик відвідує наймолодшу групу. Навчається на інклюзії. З ним постійно асистентка вихователя Анастасія Фесенко. Того дня дітей одягали у коридорі, аби вести на прогулянку. Згідно з журналом відвідування, присутніми були дев’ятеро вихованців. З ними було троє дорослих: вихователька, її помічник і асистентка.

"Об 11 годині ми вели дітей на прогулянку, одягали. Ця шафа — Тупчія Святослава. Я його одягнула, посадила. Він вибіг до холу. Я його знову посадила. Пішла одягатися сама. Тут у мене є курточка. Одяглася, коли чую крик. Дивлюся, він уже в крові. Він якось сюди, якимось чином, вставив пальчика, коли двері були прихилені. І хтось з одягнених діток зачинив ці двері", — сказала Анастасія Фесенко.

У закладі створили робочу групу для розслідування цього випадку, розповіла Олена Виходзь. Вихователька наступного дня, 23 лютого, отримала догану.

"Я не можу сказати, що це недбалість, тому що всі були на робочому місці. Всі працювали. Ніхто не займався іншими проблемами чи десь що когось не було на місці", — сказала Олена Виходзь.

Судочок в Оратові. Суспільне Вінниця

Швидку допомогу не викликали, сказала директорка Виходзь, а зателефонували батькам. Вони й відвезли хлопчика у місцеву лікарню.

"Травма була — часткова ампутація дистальної фаланги другого пальчика правої кисті. Травма була, напевно, десь за пів години чи годину до того моменту, як до мене його принесли батьки. Я надав першу хірургічну допомогу. Зробив первинну хірургічну обробку рани, наклав два шви й асептичну пов’язку. І так, як не було показів для госпіталізації дитини, я їх відпустив додому", — сказав нам лікар-хірург Оратівської лікарні Микола Садик.

Далі хлопчика обстежили у приватній клініці у Вінниці. Другу операцію зробили у дитячій обласній лікарні, розповіла Катерина Тупчій.

"Нас прооперували. Забрали частинку кісточки, яка виглядала, вирізали тут трикутничок і його пересадили наверх. Верхня фаланга у нас виходить без кісточки, але вона є хоча б маленька. І нам зберегли суглоб, тобто у нас є згин у верхній фаланзі. Ось такої частини, якраз по ніготь у нас немає. Після операції нам вирізали ось тут трикутничок, який пересаджували сюди й обрізали трішки кісточку", — сказала мати.

Святослав Тупчій. Суспільне Вінниця

За кілька тижнів лікування керівництво садочка жодного разу не зателефонувало їй, розповіла Катерина. Лише — асистентка вихователя. Саме байдужість колективу і спонукала її звернутися до селищного голови та відділу освіти, аби відповідальність понесла й керівник закладу. Очільник Оратівського відділу освіти Федір Барановський розповів нам, що робочої групи вони не створювали, бо відповідають лише за дії директорки, яку брали на роботу. За своїх підлеглих відповідальність несе керівник закладу.

"Працівник дитячого садочку приймається на роботу завідувачкою дитячим садочком. Тому вона як керівник, яка приймає на роботу, відповідно й створювала комісію, яка розглядала цю подію, що відбувалася. У відділі освіти така комісія не створювалася, тому що у нас не було підстав. Це нещасний випадок, який може бути будь з ким. Я веду свою дитину, дитина зашпортується і вдаряється лобом в одвірок. Я хотів цього?!", — сказав Федір Барановський.

Пальчик Святослава . Суспільне Вінниця

Адвокатка Мар’яна Слізяк сказала, що батьки можуть написати заяву до поліції або прокуратури. Вони мають надати матеріали службового розслідування даного випадку, медичні довідки та інші документи, які вказують на істотність завдання шкоди здоров’ю дитини.

"Притягнення, зокрема, вихователя навчального закладу чи керівника освітнього закладу до дисциплінарної відповідальності не виключає можливість притягнення його до кримінальної відповідальності. Є норми кримінального кодексу, які визначають кримінальну відповідальність за невиконання чи неналежне виконання професійних або службових обов’язків внаслідок недбалого ставлення до них, що призвело до істотних наслідків. Істотні наслідки у такому випадку є досить оцінювальним поняттям і підлягають дослідженню уже в рамках досудового розслідування", — сказала Мар'яна Слізняк.

Після цього випадку на дверях у дитсадку, якими відбило пальця Святославу, вчепили защібку. А мама хлопчика розповіла, що боїться, аби після перенесеного стресу син не повернувся до попереднього стану.

"Може бути так званий відкат — це коли дитина забуває всі навички, які вона здобула. Моя дитина скалічена на все життя. Йому з цим жити. Не їм і не мені. То можна було вирішити нормально, якби не була проявлена така байдужість", — розповіла Катерина Тупчій.

Новини України