За інформацією: Суспільне Кропивницький.
Віктор Лапа у переробному цеху господарства з міста Новоукраїнка Кіровоградської області. Суспільне Кропивницький
Керівник господарства з Новоукраїнського району Микола Макодзеба пояснив: розвиток переробки – це не тільки прибуток, а й можливість сформувати продовольчий резерв під час війни.
"Ми тримаємо 400 тонн пшениці третього класу. Вона в нас стоїть, чекає особливого розпорядження голови районної адміністрації".
Микола Макодзеба вважає, що переробка збіжжя дає можливість господарству не залежати від експорту зерна, зокрема отримувати прибуток на внутрішньому ринку.
"За результатами податкової перевірки, за сім років ми сплатили державі 122 мільйони гривень податків. У розрахунку на один гектар – це 4,5 тисячі гривень. Думаю, якби всі стільки заплатили, то наша б держава і армію кращу б мала, і школи, і лікарні, і освіту, і культуру. Використовувати треба ті податки за призначенням".
Микола Макодзеба на складі господарства у Новоукраїнському районі. Суспільне Кропивницький
Про розвиток садів та теплиць
За даними керівниці обласного агродепартаменту, у держбюджеті на наступний рік передбачили гроші й на розвиток садів та теплиць.
"Мільярд 370 мільйонів на надання грантів на безповоротній основі. У нас є чотири отримані гранти в попередніх роках і маємо надію, що в наступних періодах ця кількість збільшиться".
Вирощування огірків у Карлівці
Фермер із села Карлівка Кропивницького району Олександр Шепеленко перший рік вирощує у теплиці огірки. Вирішив зайнятись цим через втрати галузі внаслідок бойових дій та окупації українських земель.
"Багато втратили території, де люди займалися саме теплицями. Треба наздоганяти. Чим більше ми будемо займатись, чим більше будемо масштабувати цей бізнес, тим прийнятнішою для людей буде ціна. А для нас воно все одно буде рентабельно. Тут (в теплиці – ред.) гарні вкладення, але вони того варті".
Площа теплиці в господарстві Олександра Шепеленка – пів тисячі квадратних метрів. З його слів, облаштовував її за власні гроші.
"Близько 500 тисяч доларів треба саме на теплицю. Опалення – це шалені гроші".
Олександр Шепеленко перший рік вирощує огірки у Карлівці Кропивницького району. Суспільне Кропивницький
Нині фермер встановлює нові теплиці. Чи братиме участь у програмі державних грантів, сказав, поки думає. Серед умов отримання гранту, про які він дізнався – створення чотирьох постійних та десяти сезонних робочих міць на гектарі встановлених теплиць.
Про підтримку тваринництва
Жителі Кіровоградської області нині утримують 37 тисяч 700 корів й 27 тисяч кіз та овець. Згідно з держпрограмою підтримки, власники, які утримують від трьох до ста корів, можуть отримати сім тисяч гривень на рік за кожну. Ті, хто утримують від п’яти до 500 кіз та овець – по дві тисячі на тварину, сказала Валерія Фурманова.
За її інформацією, цьогоріч 2037 власників корів в регіоні отримали понад 14 мільйонів 259 тисяч гривень допомоги, а 3790 власників кіз та овець – сім мільйонів 582 тисячі гривень.
Власники тварин, сказала, можуть скористатися цією програмою і у наступному році.
"Чотири мільярди 760 мільйонів – це дотації та субсидії на 1 гектар ріллі – фізичним та юридичним особам, а також на корів, кіз та овець".
Власниці корів та кіз з Рівного та Кропивницького
Родина жительки села Рівне Новоукраїнського району Євгенії Шевчук утримує корів 20 років. Нині, зі слів жінки, утримують двох корів та двох телят.
"Тримали і чотири корови, та зараз засуха, мало кормів, то ми продали. Я – у декретній відпустці і їх утримую. Ми продукцію свою переробляємо для кав’ярні вже п’ять років – так заробляємо".
Євгенія Шевчук про держпрограму підтримки власників корів не знала. Наступного року, сказала, подаватиме заявку на отримання допомоги, яку хоче витратити на купівлю сіна та кормів.
Євгенія Шевчук утримує корів та телят у Рівному Новоукраїнського району. Суспільне Кропивницький
Сімох кіз, переважно альпійської породи, утримує кропивничанка Тетяна Соловйова.
"У нас є вже дві кізоньки цьогорічні. Одна з них – тюринзька лісова коза, німецька порода, єдина у Кіровоградській області. Утримуємо кіз переважно для сироваріння, я цим займаюсь вже понад 15 років".