Чотири роки на Полтавщині люди не можуть заселитися до квартир у новобудові: у чому причина

За інформацією: Суспільне Полтава.

На Полтавщині у селі Розсошенці люди чотири роки не можуть заселитися до своїх квартир у новобудові. Будинок мали здати в експлуатацію 2020-го, та зробити цього не змогли, бо в забудовника не вистачило грошей прокласти мережі, встановити ліфти та облаштувати фасад.

Про це розповів Суспільному директор підприємства ТОВ "Полтавський домобудівельний комбінат" Віктор Яковенко.

Родина Владислава Жолонко 2021-го року придбала квартиру у новобудові села Розсошенці біля Полтави. Заселитися у своє житло сім’я не може, бо будинок досі не здали в експлуатацію

Владислав Жолонко, власник квартири у новобудові. Суспільне Полтава

"Така доля, з’явилася дитина, я розраховував, що квартиру здадуть хоча б у період того року, я думав, що зроблю ремонт і ми вже з дитиною з пологового прийдемо у свою квартиру. Дитині ось через пів місяця буде рік, а ми так і живемо на квартирі орендованій", — продовжив власник квартири у новобудові Владислав Жолонко.

Здати новобудову в експлуатацію мали ще чотири роки тому, однак досі цього не зробили. Будівництво не завершили через неефективне використання грошей, пояснив інвесторам директор будівельної компанії.

Фасад недобудованого будинку. Суспільне Полтава

"Залишилось зробити газові мережі, ліфти і доробити фасад. Він недобудований, тому що закінчилось фінансування, у нас не проданий перший поверх – офісні приміщення, які у період війни виявились нікому не потрібні. Через це воно усе зупинилось", — повідомив директор ТОВ "Полтавський домобудівельний комбінат" Віктор Яковенко.

Загалом у новобудові 162 квартири, їх люди викупили до початку повномасштабної війни.

Гроші за квартири люди сплачували не напряму забудовникові, а управителеві – фінансовій компанії "Олімпія", з якою укладали договори. Управитель кошти перерахував забудовнику – "Полтавському домобудівельному комбінату".

Новобудова на Параджанова, 7 у селі Розсошенці, яку не можуть здати в експлуатацію упродовж чотирьох років. Суспільне Полтава

"Для такого фонду фінансування типу А, як у цих людей, відповідальність і ризики відсутності коштів, недостатності коштів для недобудови несе саме забудовник. І забудовник зобов’язаний вчасно здати в експлуатацію цей будинок, незалежно від якихось ризиків. На цьому етапі все залежить від управителя, який повинен вимагати від забудовника інформації, чому не вистачило тих коштів, які були у рамках фонду фінансування залучені на будівництво даного житлового будинку", — додала юристка Дар’я Маліннікова.

""Олімпія" каже: "Ми віддали гроші, ми зайняли забудовника і далі він нам відповідає, що ось зроблено 95%, а потім на запити 96%, але будівництво стоїть, ніхто нічого не робить", — власниця квартири у новобудові Галина Тєбєнькова.

Галина Тєбєнькова, власниця квартири у новобудові. Суспільне Полтава

Ми направили інформаційний запит фінансовій компанії "Олімпія", в якому, зокрема, запитали, чи буде змінено забудовника, аби ввести новобудову в експлуатацію та чи будуть до нього застосовані санкції через недотримання термінів експлуатації, але відповіді упродовж двох тижнів так і не отримали.

Через цю ситуацію у жовтні 2023-го люди звернулися до поліції та прокуратури, кримінальне провадження розпочали за статтею "Шахрайство".

У будинку не облаштовані ліфти та не прокладені газові мережі. Суспільне Полтава

"Досудове розслідування у кримінальному провадженні триває за частиною другою статті 190 Кримінального кодексу України за процесуального керівництва Полтавської окружної прокуратури. Слідчі дії здійснюються відділом поліції № 2 Полтавського районного управління поліції", — повідомила речниця Полтавської обласної прокуратури Людмила Іващук.

Зі слів забудовника, аби ввести в експлуатацію будинок, потрібно 16 мільйонів гривень. Для власників квартир єдиний вихід – звертатися до правоохоронних органів та до суду.

Інвестори житла. Суспільне Полтава

"Написати заяву до поліції, якщо є підстави, для того, аби перевірили діяльність фінансової компанії і чи вони вчасно спрямовували всі кошти і вживали всіх заходів для того, щоб попередити таку ситуацію, яка сталася. Або ж звертатися до суду з метою розірвання тих договорів, які були укладені і повернення коштів, які були залучені в рамках даного фонду фінансування будівництва, тому що умови не виконані", — додала юристка Дар’я Маліннікова.

Новини України