“Чому ми маємо возити твою сраку?”: кременецька перевізниця не хотіла безкоштовно везти військового

За інформацією: Суспільне Тернопіль.

Автобус “Тернопіль-Кременець” та перевізниця Ганна Нестерук. Оксана Юрків

На Тернопільщині виник конфлікт в автобусі, який їздить за маршрутом "Тернопіль-Кременець". Про це Суспільному повідомила Олена Юрків, яка стала свідкою ситуації. За її словами, перевізниця не хотіла безкоштовно везти військового та почала ображати його. Перевізниця, натомість, описує події по-іншому. Пасажири автобуса надали ситуації розголосу та звернулися зі скаргами на водія та перевізницю. Як відреагували в держустановах Суспільне дізналося.

"Більше не заходьте в цей автобус, щоб я вас тут не бачив"

Олена Юрків розповіла, в автобусі їхала разом із чоловіком. Він також військовослужбовець.

"Мій чоловік повертався зі сходу, я його зустріла в Тернополі, ми взяли білети, сіли в маршрутку, їхали, спокійно собі розмовляли. У Вишнівці зайшов військовий. Він був у цивільній формі. Власниця цього автобуса запитала його: "Куди ви їдете?". Він сказав, що недалеко, і показав їй посвідчення УБД. На що вона відповіла: "Я плачу військовий збір 800 гривень в місяць. Я ще мушу вас возити безкоштовно?". Військовому було дуже неприємно, сказав: "А в чому моя вина, що ви возите нас безкоштовно?" і пішов, сів позаду нас на вільне місце".

Дорогою водій і перевізниця продовжували обговорювати військового, розповіла Олена:

"Вона далі продовжувала говорити з шофером і з жінкою, яка сиділа поруч, що їй так важко оплачувати, а тут всіх безкоштовно возити треба. Військовому це було неприємно. Він встав і сказав: "Шофер, припиніть цей балаган, ви їдете за рулем і не повинні розмовляти". Він сказав: "Що ви там хочете? Їдете і сидіть собі".

За словами Олени Юрків військовий їхав до Горинки.

"Коли він (військовий – авт.) виходив, він знов зробив зауваження цій жіночці, цій власниці. А шофер сказав: "Більше не заходьте в цей автобус, щоб я вас тут не бачив, нахаба". Військовий вийшов з автобуса, це його дуже образило, він обійшов автобус і став витягувати цього шофера з кабіни. Я не бачила, що там між ними відбулося, коли мій чоловік вийшов до них, щоб розборонити, то в шофера вже був порваний рукав куртки. Але вони вже розходилися. І військовий пішов, шофер сів в кабіну, власниця сказала: "І куля його минула". Оце найбільше нас вразило. І дуже всі люди, котрі були в автобусі, 10 чи 15, стали з нею дискутувати: "Про що ви говорите, як ви таке можете говорити. Ви не знаєте, що та людина пережила. Людина приїхала з війни, людина травмована і що людину мали підтримати, то його цькують в автобусі. Це дуже неприємно. І всі їй стали робити зауваження. А вона до самого Кременця обурювалася і кричала".

Оксана Юрків розповіла, що сфотографувала номерний знак автобуса та попередила водія, що подасть на нього скаргу.

"Вийшовши на автостанції, ми з чоловіком довели її до відома, що ми так не залишимо цю ситуацію. Напишемо на нього скаргу і викладемо в мережу інтернет про її поведінку. Коли я захотіла сфотографувати номер автобуса, то водій показав комбінацію непристойну з пальців. Мій чоловік пішов до нього розмовляти, він йому сказав: "Ви ще видно мало отримали, чому ви принижуєте нас своїми показами?". Тут вибігла власниця цього автобуса, стала до мене просити: "Я вас прошу, не пишіть, не кажіть". Я кажу: "Ні, я це так не залишу, так не можна залишати цю ситуацію".

Водій автобуса “Тернопіль-Кременець”. Оксана Юрків

Сьогодні, каже Олена Юрків, написали з чоловіком заяву до Кременецької міської ради.

"Чоловік зайшов в міську раду до голови Смаглюка Андрія Миколайовича, з ним мав розмову і там залишив скаргу".

Міський голова Кременця Андрій Смаглюк повідомив Суспільному, що заяву Михайла Юрківа прийняли та передадуть до обласної військової адміністрації.

Донька Олени також опублікувала допис про перевізницю та водія маршруту "Тернопіль-Кременець" у facebook.

Скриншот допису зі сторінки Оксани Юрків у facebook. Скриншот допису зі сторінки Оксани Юрків у facebook

"Багато негативної реакції, в коментарях пишуть, що неодноразово багатодітних дітей вона не брала в автобус, які безкоштовно мають право їхати, людей з інвалідністю", – розповіла Олена.

Коментарі під дописом Оксани Юрків у facebook Скриншот допису

Коментарі під дописом Оксани Юрків у facebook Скриншот допису

Коментарі під дописом Оксани Юрків у facebook Скриншот допису «Зверталися всюди»

Донька Олени Оксана Юрків розповіла кореспондентам Суспільного, що зверталася до різних установ, щоб подати скаргу на перевізницю та водія.

"Спочатку я телефонувала в управління транспорту, комунікації та зв'язку, потім в управління Служби безпеки України в Тернопільській області, головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області, управління захисту споживачів. І в управлінні захисту споживачів мені дали один номер, я туди зателефонувала, вони мені дали інший номер, взяла жінка сказала, що усне звернення взяти не можуть, лише потрібно якесь письмове чи на пошту, чи листом відправити. Каже: "Я вам дам номер до начальства, воно у вас прийме звернення". Я дзвоню до начальства, начальство каже: "А ми не можемо прийняти звернення. Ми лише можемо вас проконсультувати". Я кажу: "Ви знущаєтесь? Я вже обдзвонила, що тільки можна і не можна. Чого ви мене переключаєте? І ніхто не хоче ніякої відповідальності брати, звернень записувати". Я там насварилась на них. Вони сказали: "Добре, зачекайте", записали мій номер. Через декілька хвилин до мене передзвонила якась людина від них, прийняла моє звернення, оформила і сказала, що буде його передавати вже кудись далі. Також я подзвонила в Укртрансбезпеку і там відправили мене далі телефонувати в обласну адміністрацію. Я туди телефонувала, вони моє звернення не зафіксували.

"Чому ми маємо возити твою сраку?"

В автобусі "Кременець-Тернопіль" у той день їхала й Тетяна Хижевська. Вона зняла відео на мобільний телефон. Його опублікувала в facebook.

Скриншот допису Тетяни Хижевської. Скриншот із допису Тетяни Хижевської у facebook

Жінка розповіла Суспільному про ситуацію:

"У Вишнівці зайшло дві жінки і чоловік. Він показав посвідчення УБД. А контролерка, згодом ми дізналися, що це перевізниця, каже: "Ми платимо військовий збір. Чому ми маємо возити твою сраку?". Чоловік на це сказав: "Я вас почув" і пішов в автобус, присів на своє місце. Жінка ніяк не вгамовувалась, почала обурюватися: "Чому? Як так? Я ж плачу, чого я маю возити, це мій рейс, це мій автобус, я за нього заплатила за цей автобус".

Військовий вийшов у селі Горинка, розповіла Тетяна Хижевська. За її словами, там словесна перепалка перейшла у бійку:

"Чоловік виходить і каже при виході: "Якщо я другий раз вас побачу, то я буду до вас кричати уже матюком". На що шофер відповів: "Вийди з мого автобуса, бл***, і щоб я тебе більше на своєму рейсі не бачив". На що чоловік військовий відповів: "Що ти сказав, повтори, будь ласка". Він каже: "Виходь, зараз поговоримо". Військовий підходить до шофера, хоче поговорити з ним, відкрити двері. Шофер заблокувався. Тут підлітає до того військового жінка-контролерка, починає його стукати в спину. Той поки відволікається до тієї жінки, вискакує шофер автобуса і починають його скубати і кулаками в обличчя бити. Вискочила моя свекруха, вискочив з автобуса ще один, розборонили. Ми сіли їхати. Їхали і та жінка-контролерка все не вгамовувалася, вже разом з шофером. Оця фраза, що вона сказала: "І куля його не догнала" вбила увесь салон".

На відео, розповіла Тетяна, вдалося зняти не все:

"Я дуже пізно зреагувала, коли почала знімати. Дуже шкода, бо я дійсно злякалася. Це неповага. Я вважаю, що має бути якась відповідальність перед законом за те, що вони образили військового".

"Я такого не казала, хай Бог милує"

Ми зателефонували до перевізниці Ганни Нестерук, якій належить автобус, що їздить за маршрутом "Тернопіль-Кременець". Вона ситуацію прокоментувала так:

"Знаєте, з маленької соломинки зробили пожежу. Я не ображала нікого. Він (військовий — авт.) сів у Вишнівці на зупинці. А я, знаєте, в мене такий хрест — чоловік вмер, син вмер, мати вмерла, за три роки три смерті. Ото син 44-и роки помер тільки недавно і мати вмерла. Я осталася з двома розумово хворими дітьми — першої і другої групи. Ну і так, знаєте, якось думала та дурна голова і сказала. Він заходив, показує посвідчення, я кажу: "О, підняли військовий збір і дальше треба возити безкоштовно". Більше нічого не сказала. Він сів, нічого не казав. І їхав-їхав, потім почав щось кричати, як почав виходити з автобуса, почав дуже матюкатися. А водій сказав: "Не матюкайтесь, то ж люди є". А він забігає з другої сторони, бере його за двері, двері рве і силою ці двері відкрив, почав його бити. Я з тих емоцій сказала, там люди почали: "Треба поважати, треба поважати". А я сказала: "Що, як набив, то його поважати, що його задницю цілувати, що він набив його?". З емоцій, з нервів, понімаєте? І більше я нічого не казала".

Також ми запитали, чи казала Ганна Нестерук фразу "І куля його не минула". Жінка відповіла:

"Я такого не казала. Я розказувала шоферу, що в мене тоже батько воював на війні, так само ранений, не минули його кулі. Я за того (військовослужбовця авт.) не казала, хай Бог милує. Я жалую тих дітей, жалую всіх".

На запитання, чи відмовляла пільговикам у безкоштовному проїзді раніше, перевізниця відповідає так:

"Ніколи нікому не відмовила в поїздці, ніколи не сказала. Я вибачаюся за те дуже. Дякую, що вони воюють, бо тут би прийшли й нас позабивали. Перший раз таке сталося. Я розумію, що ці діти бідні, контужені, психічно хворі стали, бо в мене батько був такий самий з війни".

Про вчинки водія й те, що він показав військовому середнього пальця Ганна розповіла таке:

"Водій дуже добрий і один, і другий. То в одного водія тоже внук загинув от тому півроку. Та я не знаю, що то він показав, там знімали. Я тих людей просила, ті, що знімали, кажу: "Не знімайте, вибачте, я ж вас не образила, я вас не обідила". Ну той, що то вийшов, то через нього такий скандал получився".

Позиція водія

Наші кореспонденти телефонували до водія автобуса, наразі абонент знаходиться поза зоною досяжності. Як тільки він вийде на зв’язок, ми опублікуємо його позицію.

Що кажуть в обласній військовій адміністрації

Договір на міжміське перевезення з Ганною Нестерук за цим автобусним маршрутом уклали в 2022 році, каже начальник обласного управління розвитку інфраструктури Михайло Олійник. За його словами, щодо цієї ситуації звернень від пасажирів не було.

"Офіційних звернень не було ні від учасників бойових дій, ні від інших осіб, але вчора зранку нам про це стало відомо із засобів масової інформації".

Михайло Олійник каже, з офіційними листами звернулися до відділу державного нагляду (контролю) в Тернопільській області Укртрансбезпеки та до управління патрульної поліції.

"Єдиним органом, який здійснює державний нагляд і контроль на наземному транспорті, є Укртрансбезпека і її територіальні органи. Вчора написано попередження про неналежне виконання договірних умов перевізнику, який обслуговує даний маршрут, це Нестерук Ганна Арсенівна. Тому що, згідно з чинним договором, вона забезпечує перевезення пільгових категорій громадян, в тому числі й учасників бойових дій. Тобто учасники бойових дій мають право безплатного проїзду на міських, приміських, міжміських автобусних маршрутах загального користування. Взяли письмові пояснення перевізника. Крім того, відділ державного нагляду (контролю) в Тернопільській області повідомляє, що вчора проведено перевірку щодо дотримання вимог закону про автомобільний транспорт та інших нормативно-правових актів, які регулюють порядок перевезення пасажирів автомобільним транспортом. У ході перевірки виявлено ряд недоліків і складено відповідний протокол. Також вони пишуть, що з перевізником окремо проведено роз'яснювальну роботу та наголошено на неухильному дотриманні законодавства. І також вони інформують, що в місячний термін буде вирішено питання щодо притягнення перевізника до відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт. Там складено протокол про відсутність окремих документів, що тягне за собою штраф в розмірі 1700 неоподаткованих мінімумів, тобто 17 тисяч гривень".

В Укртрансбезпеці сьогодні підтвердили інформацію про те, що водію виписали штраф:

"Під час перевірки у водія було виявлено відсутність документів визначених ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", за що передбачена відповідальність у розмірі 17 000 грн (абз. 3 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Також інспектори провели бесіду з перевізником та водієм стосовно відповідальності за безпідставну відмову від пільгового перевезення пасажирів".

На запитання, чи можуть розірвати договір із Ганною Нестерук, Михайло Олійник відповів так:

"Порядок дострокового розірвання договору визначено пунктом 55-м в порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування. Цей порядок затверджений постановою Кабінету міністрів №1081 від 3 грудня 2008 року. І там зазначено, що питання про розірвання договору може розглядатися після виявлення фактів повторного порушення. Тобто, якщо в разі перевізник на отримане попередження не усунув виявлені недоліки, з ним достроково можна розірвати договір. Тому після заходів, які були здійснені відділом державного нагляду та контролю в Тернопільській області, обов'язково такі заходи будуть здійснені в місячний термін. В разі виявлення фактів порушення законодавства про автомобільний транспорт, з перевізником буде достроково розірвано договір".

Кількість пасажирів, які можуть їхати безкоштовно чи зі знижкою, не обмежується, пояснив Михайло Олійник.

"Людей, які мають право пільгового проїзду, може бути навіть цілий автобус. Крім того, статтею 37 Закону "Про автомобільний транспорт" перевізнику заборонено відмовляти в пільговому проїзді особам, які користуються таким правом. Це тягне за собою відповідальність, згідно з чинним законодавством, а саме, відповідальність за це передбачена частиною першою статті 60 Закону "Про автомобільний транспорт".

На запитання, хто відшкодовує перевізнику гроші за перевезення пільговиків, він сказав:

"Ці видатки можуть здійснюватися виключно з місцевих бюджетів, тобто бюджетів територіальних громад. Тут слід зазначити, що наразі немає порядку компенсації збитків від перевезення таких категорій громадян. Хто б мав цей порядок розробити? Ну, мабуть, Мінсоцполітики, тому що в 2018 році були такі спроби, було дві постанови, це постанова номер 196 та 197. Однією постановою визначалося порядок компенсації, іншою постановою було затверджено методику розрахунку компенсації. Але ці дві постанови в судовому порядку були скасовані та визнані такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства. Станом на сьогодні Мінсоцполітики не розробило порядку компенсації збитків від перевезення пільгових категорій громадян".

Щоб підрахувати, скільки пільговиків в області їздить міжміським та приміським транспортом, діє автоматизована система обліку оплати проїзду, розповів Михайло Олійник.

"На кінець 2018 року в області проживали приблизно 250 000 осіб, які мали право пільгового проїзду на автобусних маршрутах загального користування. Якщо говорити про пасажирський автомобільний транспорт, то слід зазначити, що на приміських автобусних маршрутах 12 категорій громадян мають право пільгового проїзду".

Новини України