Чи достатньо у Полтаві дерев та що робити з омелою: дослідження озеленення

За інформацією: Суспільне Полтава.

У Полтаві на кожного жителя припадає понад 20 квадратних метрів зелених насаджень. Це удвічі більше, ніж вимагають нормативи. Однак, ця кількість дерев не розподілена по території рівномірно.

Про це Суспільному розповів заступник директора комунального підприємства "Декоративні культури" Максим Макуха. Він презентував дослідження рівня озеленення у місті.

Максим Макуха на презентації дослідженняя озеленення у Полтаві. Суспільне Полтава

Який рівень озеленення у Полтаві

За словами Максима Макухи, більшість дерев у Полтаві посаджені після Другої світової війни. За нормативами, у місті вік насаджень має становити приблизно 60 років, старші часто доводиться видаляти. Крім того, змінюється і клімат. Тому складно уявити, якою буде Полтава через 10—20 років.

Карта озеленення Полтави, на якій райони, виділені червоним – найменш озеленені, зеленим – найбільш. Суспільне Полтава

Аби визначити сучасний стан озеленення Полтави, влаштували дослідження за методикою "3—30—300" фахівця із Нідерландів Сесіла Конейнендейка. Для цього використали супутникові знімки. Із місцевого бюджету грошей не брали.

Дослідження за методикою “3—30—300”. Суспільне Полтава

Цифра три у цій формулі — це мінімальна кількість дерев, які має бути видно з вікна кожної будівлі, 30 — найменший відсоток озелененої території у мікрорайоні, а 300 — це відстань у метрах до найближчого парку.

Липи, які висадили біля колишнього кінотеатру Котляревського. Суспільне Полтава

Полтава долучилася до такого дослідження першою в Україні, розповів Максим Макуха:

"Навіщо потрібні дерева в містах? Я думаю, всі, в принципі, щось чули. Як мінімум, дерева — це красиво, але є таке явище, називається "Острів тепла". Там, де в нас такі бетонні джунглі, температура значно вища, ніж там, де є більше зелені. У літній спекотний день температура асфальту може досягати 60°, в тіні дерев там 35°".

Згідно з правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України, у таких містах, як Полтава, норма озеленення складає 11 квадратних метрів на людину. У нас цей показник нині майже вдвічі більший — 21,85 квадратних метри насаджень у місцях загального користування.

У Полтаві показник озеленення нині майже вдвічі більший за норму — 21,85 квадратних метри насаджень у місцях загального користування. Суспільне Полтава"Умовно десь там в районі Яківців це чудові показники, тобто кругом все зелене, і в тебе в дворі купа дерев. А якщо говорити про якісь центральні частини чи багатоповерхову забудову у мікрорайонах, там все значно інакше виглядає", — сказав Максим Макуха.

Згідно з супутниковим дослідженням, найменш озеленені у Полтаві частково мікрорайони Інститут зв’язку та Браїлки, також — поблизу Київського вокзалу і частина центру, зокрема, біля ринку.

Нові кущі біля обласної дитячої лікарні у Полтаві. Суспільне Полтава

Чому не зрізають дерева з омелою

Омела є умовним паразитом, це зелені кущики, які кріпляться на кронах. Максим Макуха розповів:

"Вона здебільшого вражає вже такі більш старі і відносно хворі дерева, тобто вона не всюди приживається, омела. Вона, можна сказати, такий є трошки санітар лісу. Якщо говорити про нормативи, то підставою для видалення дерева є враження крони 60% і більше".

За його словами, зараз на боротьбу з омелою немає достатньо ресурсів. Обробка гербіцидами та обрізання уражених гілок — вартісне та потребує фахівців, частину з яких мобілізували. Крім того, спилювання частини крони може псувати вигляд дерева.

Кущі, які висадили біля обласної дитячої лікарні у Полтаві. Суспільне Полтава

"Фактично, ми мусимо обирати: чи то робити профілактику омели, чи то видаляти аварійні дерева, які можуть впасти комусь на машину чи на голову", — сказав Максим Макуха.

2024-го на видалення аварійних дерев у місті витратили 5 мільйонів гривень. А на висаджування нових — 1 мільйон 887 тисяч. 2025-го цю суму дещо збільшать — 2 мільйони 58 тисяч. За ці гроші мають висадити 500 кущів та 300 дерев. Це трохи більше, ніж у попередні роки.

Графіка. Видалення аварійних та висаджування нових дерев у Полтаві. Суспільне Полтава

Що кажуть полтавці про озеленення

Місцева жителька Юлія Приходько розповіла Суспільному, що Полтава гарно озеленена, але вона хотіла би більше зелених зон.

"Наше місто гарне, добре оформлене в зелених таких тонах, особливо центр міста, коли тут висаджують квіти, тут неймовірна краса. Але хотілось ще б більше. Браїлки, напевно, можна також десь район Огнівки", — сказала полтавка.

На думку місцевої жительки Анжели Полежак, за деревами треба більше доглядати і проводити санітарні заходи, зокрема, прибирати аварійні дерева.

Нові висаджені кущі у Полтаві. Суспільне Полтава

"Парків і зелених насаджень достатньо, але вони не зовсім в гарному стані. Скажемо так, треба обслуговування краще, а все інше виросте. Каштани, магнолії хочеться. Квітнуть рожевим, дуже гарні дерева, туї. Все таке, щоб воно менше сміття було", — сказала Анжела Полежак.

Місцевий житель Василь вважає, що старі дерева потрібно зберігати якнайдовше, але слід прибрати омелу. У Корпусному парку Полтави, на його думку, бракує кущів калини.

"Тут цілий розсадник вийде. Мало тюльпанів в Полтаві, мало. Це добре, що гарні ці зелені кущі, але їх треба зробити фігурними. По максимуму зберігати старі насадження", — розповів полтавець.

Проблеми озеленення у місті обговорюють доволі часто. Зокрема, у вересні 2024-го три чиновника міської ради отримали догани за те, що підписали документи і дозволили спиляти липи, які росли на алеї біля заводу на вулиці Раїси Кириченко. Із 16 дорослих дерев десяток були аварійними. На цьому місці хотіли збудувати парковку, але через розголос її досі не погодили.

Крім того, в один день у жовтні 2023-го двоє людей травмувалися біля кафе у центрі міста та біля зупинки транспорту через падіння дерев.

Новини України