Через обстріли виїхали пів села: як живуть люди на Чернігівщині за 15 кілометрів від кордону з РФ

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Переселенець з Хрінівки Василь Тєлєга. Суспільне Чернігів/Максим Кішка

У серпні цього року подружжя дізналося, що в їхній будинок у Хрінівці влучив російський боєприпас і він повністю згорів.

"Багато речей у нас там залишилось, думали, ми ще потім заберемо. Але нас вже не пустили туди, бо вже сильні обстріли були".

Чоловік каже, перших пів року на новому місці було спокійно. Тому він почав ремонтувати дім.

"Оце з весни вперше з "Граду" обстріляли, вдруге через місяць обстріляли. А оце востаннє 18 числа (18 жовтня, — ред.) — так били, що страшне".

Згорілі будинки у селі Полісся, червень 2024 рік. Суспільне Чернігів

Василь каже, коли йде обстріл, доводиться сидіти у погребі по 3-4 години. А одного разу довелось ночувати.

"Розстилаємо шубу і сидимо. Тут ще як безперебійник та акумулятор занесу, то і світло є навіть. Було ліжко, я його вже витягнув. То ляжемо і спимо, а що робити? Чекаєш же. От зараз не стріляють, то чекаєш. Вже треба, щоб і постріляли, це певно синдром війни вже — на серці тривога. А вже коли постріляють — легше на душі".

Переселенець з Хрінівки Василь Тєлєга. Суспільне Чернігів/Максим Кішка

Дрони вони чують та бачать постійно, каже чоловік. А під час обстрілу з "Градів" 18 жовтня загинули їхні кінь та корова, що випасались на городі у сусіда.

"Їх поранило і їх здали на м'ясо, бо що уже зробиш", — каже місцевий житель Іван Голубовський.

Місцевий житель Іван Голубовський. Суспільне Чернігів/Максим Кішка

Чоловік каже: за цей рік на своєму городі він нарахував близько 15 прильотів. Але евакуйовуватися поки що не хоче.

"Сусід ховається, а я асфальтом йду — думаю: вб'є, так вб'є. Мені без двох років 80 вже. То я не дуже і боюся. В мене син у Городні, то може до сина поїду. Побачу ще… Поки не наважуюсь. Бо тут тільки залиш все — то потягнуть".

Василь Тєлєга говорить: після втрати будинку у Хрінівці подав заявку на “єВідновленя”, щоб отримати сертифікат на житло, але поки що його не отримав. Самостійно орендувати або купити житло вони не в змозі — разом з дружиною отримують майже п'ять з половиною тисяч гривень пенсії на двох та по дві тисячі гривень виплат, як внутрішньо переміщені особи. Більшість грошей йде на ліки.

"Якщо 2 тисячі 725 гривень пенсія, а квартира 3 тисячі коштує — за що жити? Це ж я за жінку боюсь, бо в неї серце відмовить. Це якщо так ще декілька разів… Вона ж трясеться так, серце вистрибує, тиск величезний. Вона онкохвора, операцій стільки перенесла".

Жителі села Полісся. Суспільне Чернігів/Максим Кішка

Вирви від "Градів" неподалік свого будинку показав і Михайло Кислов. Він живе у Поліссі понад 30 років. Каже: вікна у будинку ремонтував тричі.

"І там у мене є, і там на городі за сіном. Довкола хати кругом. Стріляють, коли поїздка по дрова, або ще куди треба. Це все небезпечно, всюди заміновано. Всюди може прилетіти. З дому далеко страшно вийти. Усі бояться люди, але жити-то треба".

Місцевий житель Михайло Кислов. Суспільне Чернігів/Максим Кішка

Виїжджати з села чоловік наразі не планує.

"Як кажуть, своя сорочка ближче до тіла. Там, де живеш, там і згодився. А їхати кудись, це значить все по-новому. А не в наших роках і не при нашому здоров’ї починати все з нуля. Поїду, якщо не буде де жити. А вб'ють, то вб'ють разом з усім".

Староста села Анатолій Пошенко каже, на одній з вулиць на початку року проживало понад 15 людей.

"Зараз жодної людини не має, всі виїхали й вулиця стала безлюдна. Жилі будинки є, але безлюдні".

Староста села Анатолій Пошенко. Суспільне Чернігів

За його словами, станом на 1 січня цього року в Поліссі були зареєстровані 162 людини. Станом на 6 листопада залишилось 70. Це близько 45 дворів, з них — одна сім'я з дитиною.

Починаючи з квітня, перші пішли обстріли, які ще долітали до краю села, обстріли із "Градів". Дуже великий, потужний був обстріл 26 червня. Майже повністю касета була випущена. Було спалено два житлових будинки.

"18 жовтня, потім 21 жовтня теж обстріли з "Градів". Крім того, 21-го були скиди на житлові будинки. І того три будинки (було спалено, — ред.).

Староста каже, проблем з продуктами у Поліссі немає. Але після обстрілів 18 та 21 жовтня сюди перестав їздити рейсовий автобус.

Новини України