Через Дніпро вплав до Білорусі: як на Чернігівщині чоловіки призовного віку намагаються втекти з України

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Колючий дріт. Суспільне Чернігів

Спостереження за кордоном 24/7

На Чернігівщині Україна має 168 кілометрів кордону з Білоруссю, який проходить по Дніпру. В 300 метрах, на іншому березі ріки вже білоруська територія. Прикордонник Руслан Кияшко разом із колегами слідкує за тим, аби порушники не могли незаконно залишити країну.

Руслан Кияшко, заступник начальника прикордонної застави з персоналу. Суспільне Чернігів"Ми 24/7 ведемо спостереження за державним кордоном України".

Патрулювання, відеоспостереження та безпілотники — не єдині методи моніторингу кордону, стверджує прикордонник Денис.

"Ми затримали декілька десятків людей. Це невелика кількість, тому що ця ділянка не є дуже активною у цьому плані, бо люди бояться мін та інших загороджень, якоїсь небезпеки".

Річка Дніпро. Суспільне Чернігів

За його словами, у 2024 році прикордонники затримали кілька десятків чоловіків, які пробували втікати до Білорусі через Дніпро. Це уроджениці Києва, Кіровоградської, Донецької, Дніпропетровської, Волинської, Чернігівської, Черкаської та Житомирської областей.

Карта України. Суспільне Чернігів

"Любителі риболовлі" вичікують та намагаються потрапити до Білорусі

Зі слів прикордонника Дениса, майже всі ці чоловіки були нібито любителями риболовлі, хотіли порибалити, а потім вичікували та намагались потрапити до Білорусі. Інколи втікачі заходять на заміновані території.

"Можна потрапити на міну якусь і не дійти. А такі випадки були".

Колючий дріт та водойма. Суспільне Чернігів

Окрім мін, кажуть прикордонники, ця місцевість складна як для подолання пішки, так і вплав. Адже тут є болота, ліси й річкова ділянка.

"Люди взагалі не думають, що це небезпечно. Течія річки Дніпро дуже суттєва. Це дуже складно".

Яка відповідальність за незаконний перетин кордону?

За незаконний перетин кордону в Україні передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Все залежить від обставин справи.

Штраф від 3 400 до 8 500 гривень, або ж до 15 діб адмінарешту можна отримати за спробу перетину кордону поза межами прикордонних пунктів. Це всі випадки, коли чоловіки призовного віку нелегально покидають Україну через ліси та гори, або ж вплав.

Кримінальна відповідальність передбачена організаторам таких переправ. Це стаття 332 ККУ (Незаконне переправлення осіб через державний кордон України). Санкція статті передбачає позбавлення волі від семи до дев'яти років.

Суд над організатором незаконного перетину кордону

На лаві підсудних у Деснянському районному суді — 53-річний житель Коростишева Житомирської області.

Підозрюваний у державній зраді. Суспільне Чернігів"Надав вказівки, щодо маршруту руху до пункту Любеч Чернігівського району та поради, обладнання та екіпіруванню для незаконного перетину кордону поза пунктами пропуску на Білорусь", — каже прокурор Сергій Домашенко.

Його затримали на прикордонні Чернігівщини у липні 2024 року при собі він мав ласти. Прикордонник Денис — один із тих, хто слідкував та затримував його.

"Був сам, у нього були ласти з собою. Він каже, що готувався до незаконного перетину кордону, плавав у річці, тільки ласти, більше нічого у нього не було. І казав, що він би дуже легко перетнув кордон, він до цього займався плаванням".

За словами прокурора, до того як спробувати втекти в Білорусь, підозрюваний надав консультації з перетину кордону 11 чоловікам призовного віку. Частину направляв до Білорусі, інших до Молдови. Спілкувався із ними у Telegram-каналі, який за матеріалами справи сам і адміністрував.

"Для забезпечення функціонування Telegram-каналу, адміністратор зі свого акаунту слідкував за повідомленнями користувачів у чаті, видаляв ті повідомлення, що не стосуються тематики групи, блокував користувачів, які систематично порушували правила".

Що каже підозрюваний у держзраді

Підозрюваний стверджує: на прикордоння Чернігівщини приїхав у власних справах. Чому мав при собі ласти, пояснює так.

"— Я займаюсь професійно підводним плаванням, це знають всі. І я маю право займатися підводними видами спорту, які не заборонені законодавством України. — Тобто, ви в Славутич приїхали, щоб поплавати під водою? — Ні, ні".

Судять затриманого у справі щодо незаконного перетину кордону, за частиною 2 статті 111 Кримінального кодексу (Державна зрада). Санкція статті передбачає від 15 років тюрми до довічного ув'язнення. Прокурор Сергій Домашенко говорить, таку статтю йому інкримінують через зв’язок із російськими спецслужбами.

Підозрюваний у державній зраді. Суспільне Чернігів"Ніякі спецслужби на мене не виходили, я б і їх послав на три букви. На моєму рахунку сотні людей, яким я допоміг і вони вже пішли. Навіщо я цим займаюсь? Люди не йдуть на війну, вони не вбивають росіян, а росіяни нам брати", — каже підозрюваний у державній зраді.

Це інтерв’ю білоруській пропагандистці, як стверджує прокурор, дав саме підозрюваний. Він це заперечує, а в розмові з журналістами Суспільного говорить наступне:

"Тобто зараз війни немає по-вашому? Ви кажете війна, то покажіть мені правовий документ в якому прописано, що зараз війна. Підпис, тризубець, президент — все війна".

Підозрюваний каже, гроші за допомогу у перетині кордону він не отримував.

"Я ще раз кажу, що я ніколи, ні в кого кошти за перетин кордону не брав. Тому, що квитанції ви не знайдете. Я вам вже сказав, що в Славутич приїхав по своїм справам. Які — це мої особисті".

Прикордонник Денис каже, що підозрюваний не називав конкретних сум за свої послуги, але від того, щоб його віддячили не відмовлявся.

"Він ідейний і вивідати інформацію, щодо його намірів незаконного перетину кордону було дуже складно. Я гадаю близько п'ятьох чоловіків він зміг переправити, а поради й надання маршрутів для десятка людей точно надав".

Telegram-канал, який, зі слів прокурора, адміністрував підозрюваний, і досі функціонує, на ньому можна знайти листування чоловіків, які обговорюють маршрути та способи незаконного перетину кордону.

Брав 40 000 гривень за сприяння у незаконному перетині кордону

У листопаді 2024 року прикордонники разом з поліцейськими затримали жителя Славутича. За матеріалами справи, 37-річний чоловік розміщував в інтернеті оголошення та обіцяв допомогти потрапити до Білорусі. Супроводжував чоловіків до кордону він особисто.

"Він безпосередньо вів чоловіка призовного віку до державного кордону і вже безпосередньо на державному кордоні ми його затримували".

Новини України