“Це предмети IV століття до нашої ери”: у Полтаві оцифровують експонати у краєзнавчому музеї

За інформацією: Суспільне Полтава.

У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського триває оцифрування експонатів. Минулоріч працівники оцифрували понад 2,5 тисячі експонатів. Музей займається створенням 2D та 3D-зображень своєї колекції близько двох років, розповіла головна зберігачка фондів Тамара Кондратенко.

"Ми сьогодні будемо знімати на фото кальпідуДавньогрецька посудина з трьома ручками із античної колекції музею. Для цього нам треба буде масштабна лінійка і сфотографувати можна з чотирьох, можна навіть з восьми положень, щоб було видно весь сюжет, щоб було видно ручки, денце і вінця", — розповіла старша наукова співробітниця Ірина Корницька.

Ірина Корницька працює над оцифровуванням античного посуду, якому більше 2000 років. Такі експонати зберігаються в Полтавському краєзнавчому музеї.

Сергій Харченко фотографує давньогрецьку посудину. Суспільне Полтава

"Це предмети IV століття до нашої ери. Це античний посуд із Керчі й із Південної Італії. Це дві пеліки (давньогрецька посудина – ред.) і кальпіда. Це посуд червонофігурний, тобто на чорному фоні зображені червоні фігури. Це міфологічні зображення. Ми фотографували їх сьогодні із декількох позицій для того, щоб потім детально їх описати", — розповіла Ірина Корницька.

Фотограф Сергій Харченко робить знімки експонатів, які потім опрацьовують дизайнери, щоб фото було максимально реалістичним та чітким.

"Кожен експонат — складний. Вони всі різні. І світло ми виставляємо, під кожен виставляється світло. Тому що форма різна. Розмір різний. Залежить від експонату. От, може бути там п'ять, чотири, три положення. Все знімається високої якості. Фотографуємо його в RAW-форматі одразу, а потом в нас є відділ, де вже дизайнери, працівники, далі його вже готують, далі археологи, до паспортів там", — продовжив фотограф музею Сергій Харченко.

Ірина Корницька показує античну посудину із назвою пеліка. Суспільне Полтава

Оцифровують експонати у форматах 2D та 3D працівники музею близько двох років. 2024-го змогли опрацювати понад 2,5 тисячі предметів.

"Цифровізації в першу чергу, звичайно, підлягають найбільш унікальні предмети, ті, які мають велике історичне, культурне значення. В тих реаліях, в яких ми зараз перебуваємо, це додатковий депозит. Крім того, що ми фізично убезпечуємо, ми ще і віртуально убезпечуємо нашу колекцію. Тому що ці питання дуже-дуже важливі зараз у зв'язку із тими фактами, які ми бачимо, коли були втрачені колекції, вони не відцифровані. Ми не можемо навіть відновити це", — поділилася головний зберігач фондів краєзнавчого музею Тамара Кондратенко.

Серед експонатів, які вже оцифрували, археологічні колекції, рідкісні предмети кераміки та вироби з металу, а також ексклюзивні предмети одягу.

Оцифровка експонатів відбувається на комп’ютері. Суспільне Полтава

"Минулого року ми отримали запрошення взяти участь у міжнародному проєкті виставковому, який триває і зараз в музеї Шведської армії у Стокгольмі. Для експонування був відібраний з нашої колекції дуже цікавий, унікальний жупан генерального судді війська Запорізького – Василя Леонтійовича Кочубея. Звичайно, що для того, щоб представити його на виставці, ми провели його оцифрування, отримали якісне зображення", — додала Тамара Кондратенко.

Оцифровані роботи можна переглянути на онлайн-платформі "Museum Digital" або в Telegram-каналі Полтавського краєзнавчого музею.

Новини України