За інформацією: Суспільне Чернігів.
Наталія Хмельницька — сусідка матері Вікторії Спартц. Суспільне Чернігів
Наталія говорить, що раніше пишалася Вікторією Спартц, а після останніх заяв конгресвумен-республіканки свою думку змінила.
"Я особисто всім розказувала, що Вікторія Спартц – це моя сусідка. Її мати живе в сусідньому під'їзді. Якщо вона не збирається підтримувати Україну, не підтримує її, ніяк не сприяє підтримці України, то вона не має права, не те, що вимагати від України позбутися своїх територій в обмін на якийсь шантаж від Росії. Вона не має навіть права радити нам, за кого нам голосувати".
Відвідини Чернігова Спартц у 2022-му
У 2022 році Вікторія декілька разів відвідувала Чернігів та спілкувалася з місцевими жителями, які пережили блокаду. Зокрема з нею говорив волонтер Олег Бібіков. Він пригадує одну із таких зустрічей.
"Вона куштувала піццу з картоплею фрі та копченою паприкою, яку ми готували для військових. Їй дуже подобалось. Узвар дуже подобався. Взагалі проводили доволі гарно і продуктивно час, обговорювали подальші стратегічні кроки. Це дуже потужна людина, яка в той момент, коли ми спілкувалися, дуже горіла допомогою для країни і була в захваті від того, що ми всі українці вистояли. Вона і не сумнівалася, що так буде".
Волонтер Олег Бібіков. Суспільне Чернігів
Олег Бібіков з Вікторією Спартц у 2022 році у Чернігові. З особистого архіву Олега Бібікова
Щодо останніх заяв Вікторії Спартц Олег Бібіков каже наступне:
"Я не згоден з цими заявами, я думаю, що там є щось інше, що ми не чуємо або не бачимо".
"Вона не українка, вона перевертень", — вчителька історії про Спартц
Вчителька історії 15-го ліцею Валентина Руденок пам’ятає Вікторію Спартц. Каже: на той час працювала бібліотекаркою і дівчина часто приходила до неї за книгами.
"Що помічалось? Вона жодного разу, практично я не пам'ятаю, щоб вона посміхалась. Тобто дівчинка, яка живе сама в собі. Вона, як «сіре мишенятко», ніяка була. Тобто, це не була людина, яка чітко відстоювала свої принципи, щось говорила, чимось була незадоволена. Ні. Тихенько приходила, читала і все".
Вчителька історії 15-го ліцею Валентина Руденок. Суспільне Чернігів
Вчителька згадує, як навчалася Вікторія Спартц:
"Ми намагалися більше згадати за неї, як вона навчалася. Підтверджуючи те, що вона дійсно отримала золоту медаль, то з десятого класу це її журнал. І перше, наприклад, що впадає у вічі — це дійсно гарні оцінки. Так, одні п'ятірки. Тобто, відмінниця навіть з російської мови і літератури. На той період це було".
Валентина Руденок каже: у 2022 році директорка ліцею зверталася до Вікторії Спартц за допомогою у відновленні закладу.
"У нас були вибиті шибки. У нас були поламані рами, двері й все-все. І ми зверталися до неї й до інших дітей про якусь допомогу. Так ось ті інші, які в Америці, вони дійсно нам допомогли. А ось чомусь Вікторія взагалі відхрестилася. Я зараз не вважаю, що вона українка. Вона перевертень, зрадниця, яка зрадила і 15-й ліцей, і свою Носівку".
Що відомо про Вікторію Спартц
Вікторія Спартц (Кульгейко) народилася у 1978 році у місті Носівка, але згодом переїхала до Чернігова. Навчалася в Чернігівській школі №15. У 2000 році жінка емігрувала до США після знайомства зі своїм майбутнім чоловіком Джейсоном. Вони оселилися в Індіані, його рідному штаті, де Спартц народила двох доньок. Працювала у сфері бухгалтерського обліку та нерухомості. У листопаді 2020 року Спартц стала першою українкою у Конгресі США.
Спартц стала однією із перших офіційних осіб США, що назвали дії Росії в Україні "воєнними злочинами", а російське вторгнення "божевільним геноцидом українського народу". На момент вторгнення її родина, Кульгейки, жила на Чернігівщині, область на той час перебувала у блокаді Росії. На початку березня 2022 року будинок, де мешкала її 95-річна бабуся, був пошкоджений від російських бомбардувань.