За інформацією: Суспільне Чернігів.
Будинок на Єлецькій у Чернігові та проєкт від забудовника. Суспільне Чернігів/Eco Comfort Ukraine
8 квітня 2025 року Верховний Суд скасував попередні рішення та дозволив поновити будівництво житлового комплексу на вулиці Єлецькій у Чернігові. Він дійшов висновку про неправильне застосування судами апеляційної інстанції норм процесуального права. Житловий комплекс розташований в історичній частині міста – між Валом та Єлецьким монастирем. Будинок зводять на місці пам’ятки археології "Третяк" – це укріплена частина давньоруського Чернігова, якій понад тисяча років.
Про це йдеться у відповідній постанові суду. Також про поновлення будівництва з травня 2025 року повідомила компанія-забудовник "Еко комфорт груп" на своїй сторінці у Facebook.
У чому суть справи
Дозвіл на зведення житлового комплексу на вулиці Єлецькій виконком міськради надав у 2019 році. Тоді висотність обмежили 15 метрами. Через вісім місяців, у 2020-му, виконком затвердив зміни й дозволив будувати вище – до 20. Будує ЖК компанія "Еко комфорт груп".
Як пояснював тоді Суспільному виконувач обов’язків генерального директора НАІЗ "Чернігів стародавній" Володимир Хомич, новобудови в історичній частині міста – між Валом та Єлецьким монастирем в Чернігові, згідно з генпланом, не мають закривати перехожим загальну панораму й огляд пам’яток архітектури. Тому висотність там обмежується – можна будувати не більше п’яти поверхів і не вище 15 метрів. Забудовник тоді вже фактично звів семиповерхову новобудову висотою 19,6 метра.
У жовтні 2021 року Чернігівська окружна прокуратура подала позов щодо оскарження збільшення висотності новобудови.
Про це ми розповідали у сюжеті:
У березні 2023-го Чернігівський окружний адміністративний суд визнав незаконними та скасував рішення виконкому та наказ управління архітектури.
У листопаді 2023 року шостий апеляційний адміністративний суд залишив без змін рішення першої інстанції щодо будівництва на вулиці Єлецькій у Чернігові.
Засновник компанії "Еко комфорт груп" Ярослав Гіріч тоді повідомив, що вони подали касаційну скаргу на рішення апеляційного суду.
Деталі справи
Згідно з матеріалами справи Верховний Суд уже розглядав подібні справи. Як приклад вони навели такі:
Так, у справі будівництва на вулиці Єлецькій у Чернігові не виявили вчинених об`єктом нагляду порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності за наслідками державного архітектурно-будівельного контролю та державного архітектурно-будівельного нагляду. Тому у ДІАМ України не виникло право на звернення до суду та, відповідно, у прокурора не виникло право на представництво інтересів держави в особі ДІАМ України через звернення до суду з цим позовом.
За таких обставин, колегія суддів визнала необґрунтованими висновки судів попередніх інстанцій щодо доведеності прокурором права звернення до суду з цим позовом.