Бюджет у сотні дронів: скільки витрачає країна на утримання нацпарків під час війни

Бюджет у сотні дронів: скільки витрачає країна на утримання нацпарків під час війни

Національний парк “Тузловські лимани” в Одеській області має річний бюджет у розмірі 5 565 380 гривень, з яких 97% витрачається на заробітну плату 45 працівникам.

В Україні налічується понад 50 національних природних парків, кожен з яких займає чималу територію. Деякі з них наразі залишаються окупованими. Інші ж займаються буденною діяльністю, але якою саме та які бюджети державних коштів на це витрачають – в ексклюзивному матеріалі УНН.

Один з найскандальніших нацпарків України – Тузлівські лимани на Одещині. УНН вже писав про те, що там майже 10 років незмінне керівництво, Міністерство екології ніяк не може провести конкурс, тож дві людини фактично змінюють один одного на посаді і керують парком в статусі тимчасово виконуючих обовʼязків. Численні скандали з місцевими призводять до сутичок та кримінальних проваджень. Сусідні громади вимагають від міністерства проведення конкурсу і зміни т.в.о. керівництва, проте поки безуспішно. Місцеві також скаржаться на терор з боку цього т.в.о. керівництва, зазначаючи про їх заборону обробляти історично приналежні людям ділянки та вільно відвідувати парк – буцімто, керівництво парку ставить огорожі і за окрему плату пропускає відвідувачів, при тому що і самі, і весь парк фінансується виключно за кошти держави і податки людей. Посадовці парку, своєю чергою, займаються розширенням території, поглинаючи дотичні земельні ділянки, втім всі вони залишаться спірними доки не будуть виділені в натурі.

УНН дізнався, який же бюджет потрібен для одного такого нацпарку. На прикладі Тузлівських лиманів зʼясувалося, що річні його витрати становлять 5 565 380 грн, 97% з яких витрачаються на оплату заробітних плат. Штатна чисельність парку аж 45 людей, взвод співробітників, які начебто займаються природоохоронною діяльністю.

У відповідь на запит УНН, в нацпарку розповіли, що серед виконаних за 2023 рік багато природоохоронних заходів, наприклад, 500 фотознімків для архіву, гербарні зразки деяких рослин, вивлені нові види богомолів та бурозубки, участь у численних конференціях/семінарах та нарадах. Чимало відбулось у минулому році і еколого-освітніх заходів, додають в нацпарку, наприклад, День водно-болотних угідь та День полонених дельфінів.

Бюджет Тузлівських лиманів – це 300 дронів, яких гостро потребують військові на передовій і на які донатять люди. Якщо допустити, що такі бюджети має кожен нацпарк, а їх понад 50, то обмеження їх фінансування та вивільнення бюджетних коштів вистачило б на 15 000 дронів.

Українські екологи пропонують провести аудити нацпарків і зʼясувати, чи дійсно в них така чисельність співробітників. “Якщо чесно – я здивована, бо ніколи не звертала увагу на це, і я зазвичай чую від подібних установ про те, що або в них немає фінансування, або вони не можуть збільшити свій персонал більше, ніж на 10 людей. Це директор, заступник, науковий співробітник і кілька інспекторів, наприклад. А тут виходить, що на території 278 квадратних кілометрів загальна кількість співробітників – 45 людей. Можливо, я щось не розумію, але це забагато. Я, наприклад, не розумію, що роблять 45 людей… Просто в моїй практиці, це інша галузь була, це не природно-заповідний фонд, але стикалась з тим, що один із природоохоронних інститутів має в бюджеті 25 “мертвих душ”. Директор отримував гроші за цих людей, які не працювали на території інституту. Маю надію, що це не така історія і насправді ці люди виконують якісь функції. Я б, наприклад, почала перевіряти, які функції виконують 45 людей на території нацпарку”, – зазначила еколог Тетяна Лампіка.

Редакція УНН звертає увагу правоохоронців на можливе заволодіння коштами державного бюджету в особливо великому розмірі, в разі якщо чисельні співробітники парку виявляться “мертвими душами”. Також звертає увагу депутатів Верховної Ради та керівництва Міністерства екології, відповідальних за раціональне використання бюджету. Від імені громад УНН звертається до Міністерства екології з проханням провести врешті відкритий конкурс на посаду керівника нацпарку Тузлівські лимани, аби знизити градус напруги і вирішити спори між мешканцями прилеглих до парку теориорій та посадовцями самого парку.  

Джерело

Новини України