За інформацією: Суспільне Чернігів.
Влада Блохіна. Суспільне Чернігів
Науковий співробітник заповідника "Гетьманська столиця" Юрій Ситий пояснює: це була одна з головних вулиць фортеці – від цитаделі й до погорілих воріт фортеці. Називалася вона Замкова й існувала з Х століття.
"Це будинок полковника Стрієвського, який зображений на плані ще до 1750 року".
Юрій Ситий. Суспільне Чернігів
За словами Влади Блохіної, у 1750 році відбулася найбільша пожежа в історії Чернігова, коли вигоріло майже все місто.
" І, відповідно, на деяких частинках розкопу можна знайти залишки старої будівлі й нової".
За словами Юрія Ситого, господар будинку розібрав старі споруди й з їхньої цегли почав відбудову на тому ж місці.
"Бо земля залишилася за ним, будівельні матеріали від попереднього житла були його, і міняти місце не було ніякого сенсу. Тим паче, що полкова канцелярія, це фактично військова адміністрація того часу, розташовувалась у безпосередній близькості до його будинку. Полковник далеко на роботу не ходив".
План будинку полковника Стрієвського. Суспільне Чернігів
Унікальність цих розкопок у тому, що раніше цю ділянку не досліджували.
"І плюс — це перші археологічні дослідження, які відбуваються з початку повномасштабного вторгнення. А також це — перша за три роки студентська практика", — Влада Блохіна.
Розкопки на Валу . Суспільне Чернігів
За чотири дні досліджень, окрім залишків будівлі, археологи знайшли побутовий інвентар часів Русі, наприклад, фрагменти браслетів. Також частинки керамічних глечиків періоду Гетьманщини та козацьку кулю. У першому розкопі Владислава виявила кістку руки та частину ребра. На думку археологів, ця людина загинула внаслідок пожежі.
"Буквально вчора ми почали копати ще один новий шурф, він трошки далі, найменший, і там ми наткнулися вже на інший хронологічний період, зокрема, це Друга світова війна, і, скоріш за все, там копається зараз окоп, який був тут у 1943 році, — німецький, найімовірніше. І предмети, які ми там знайшли, зокрема, патрон від МаузераMauser — німецький виробник зброї.".