За інформацією: Суспільне Полтава.
Прохолодна погода у травні на Полтавщині несприятливо вплинула на бджільництво. Комахи майже не розвиваються, а медозбори слабкі. Зокрема, це пов’язано з тим, що після заморозків на початку місяця померзли акація та плодово-ягідні культури. Через це цьогоріч мед, ймовірно, здорожчає.
Про це Суспільному розповіла голова обласного об’єднання "Полтавський пасічник" Наталія Сенчук.
За словами пасічника з Полтавської громади Олексія Пікалова, цьогорічна весна для бджіл не є сприятливою. Він стежить, аби нині комахам було тепло. Пасіка чоловіка налічує 200 бджолосімей.
Пасіка бджоляра з Полтавської громади Олексія Пікалова. Суспільне Полтава
"За два тижні бджоли, які були, такі й залишились. Два тижні розвитку немає. Спекотний березень нам дав надію, що буде дуже бурхливий розвиток. І ми вже почали думати, як ми будемо в травні виходити, навіть прогнозували раннє роїння. Тобто пасічники думали, що треба ділити бджолині родини. Тобто, ми так всі обнадійливо на це все дивились, а ви бачите, як вона ця вся справа повернулась. Що зараз те, що вони назбирали в квітні теплому і в березні, вони зараз його доїдають. І зараз оце в травні у нас робота, це просто, щоб хоча б були якісь корми в гніздах", — розповів Олексій Пікалов.
Через заморозки на початку травня померзло багато плодово-ягідних та інших культур.
На плодово-ягідних деревах у Полтавській громаді мало зав’язі через заморозки. Суспільне Полтава
"Бджолам майже немає де взяти нектару. Все культурне, яблуні всі культурні, більш теплолюбиві такі, всі вимерзли. Цвіт весь, той, що навіть ще не цвів, також опав. Дуже мало зав'язі. Трішечки збереглися груші, я дивлюсь. Горіхи померзли, акація померзла. Вишні. Померзло практично все. Тобто мінус п'ять отой, воно все помножилось на нуль. Зараз у нас квітують глід, кульбаба, ви бачите, на пасіці доквітає", — зауважив Олексій Пікалов.
Бджоляр з Полтавської громади Олексій Пікалов оглядає вулик. Суспільне Полтава
"Коли говорити про оцей холод, то ви дивіться, під час нього майже все відквітувало. Мовби тепло і з’являється у певні періоди там часу дня чи доби, але ж ночі холодні і ці квіти не виділяють, погано виділяють нектар. Якщо не допомагати бджолиним сім'ям зараз, не стимулювати їх, не давати їм медову ситу або цукровий сироп, то бджоли будуть викидати навіть личинки розплоду. І вони обмежують яйцекладку маток, і сім'я не розвивається", — повідомила Наталія Сенчук.
Для бджіл комфортна температура повітря близько +24 градусів, нині зранку температура приблизно +10 градусів . Суспільне Полтава
За словами Наталії Сенчук, несприятливою була і зимівля для комах. У Полтавській області не перезимували до 15 % бджолосімей.
"У деяких бджолярів оси наробили біди. І якщо не повністю бджолину сім'ю пограбували, а вони ж не тільки мед забирають, вони бджіл вбивають, але ще й сильні сім'ї послабли дуже. Слабі сім'ї завжди погано зимують. Нестабільна навіть зима, то потепління, то похолодання також негативно впливало на життя наших бджіл. Я особисто думаю, чи не причина великої кількості використання пестицидів, які залишаються, можливо, в ґрунтах. Друге, ще причина того, що війна, невідомо, що у нас в повітрі залишається. Ми його неозброєним оком не бачимо, ми не знаємо, чим ми дихаємо, а бджоли ж також вдихають це повітря", — говорить Наталія Сенчук.
На пасіках Полтавщини не перезимували до 15% бджолосімей. Суспільне Полтава
Цьогоріч пасічники будуть підіймати ціни на мед. Улітку бджоляр Олексій Пікалов планує заготовляти соняшниковий, гречаний та липовий.
"Здорожчає однозначно. По-перше, його небагато. По-друге, пасічникам також треба за щось жити. Минулий рік, якщо відштовхуватись від соняшника, ціна була від 150 до 200 за літр, то цього року, я думаю, мінімум 200, а там може і 250 за літр. Коли багато акацій, 200. Коли, я пам'ятаю, був сезон 300, бо не було акацій. Зараз, я думаю, до 400 буде доходити, тому що всі женуться за цим медом", — зауважив Олексій Пікалов.
Мед на Полтавщині цьогоріч здорожчає через несприятливі погодні умови для бджіл. Суспільне Полтава