Архіви відомих полтавців: які є у вільному доступі

За інформацією: Суспільне Полтава.

Фонди особового походження – творчі прижиттєві набутки людей, які мають цінність для нащадків, особливо, щодо вивчення історії, зокрема, Полтавської області. У Державному архіві Полтавської області зберігаються окремі фонди, що присвячені конкретним персоналіям.

Про це в ефірі Українського радіо "Полтава" розповіла головний архівіст Державного архіву Полтавської області Тетяна Волинська.

Головний архівіст Державного архіву Полтавської області Тетяна Волинська. Суспільне ПолтаваНайбільш ранні документи – фонди публіциста, історика Михайла Драгоманова, хірурга Миколи Скліфосовського. Інформативним є фонд краєзнавці, меценатки, уродженки Лохвицького повіту Катерини Скаржинської. Цей фонд користується особливою популярністю серед краєзнавців, він налічує понад 2,5 тисячі одиниць. Інша група документів – їхні особисті напрацювання, наукові доробки, з якими вони працювали. І також можуть бути особисті документи: грамоти, листування, документи, які відкривають уже більш приватне життя.

Серед фондів відомих полтавців, зокрема, документи щодо життя і діяльності Юрія Кондратюка, Івана Зубковського, Саші Путрі, Віри Жук, Петра Ротача та інших. Ці фонди поповнюються, і перед повномасштабним вторгненням надійшли кілька добірок документів.

Документи Державного архіву Полтавської області. Фото надане Тетяною ВолинськоюНа зберігання було передано 178 родинних документів громадського діяча і лікаря Олександра Несвіцького, також передано креслення архітектурних об’єктів Полтави, які виконані Валерієм Трегубовим. Також надійшло 273 документи, з яких сформували фонд Віктора Ревегука – науковця, краєзнавця.

Епоха електронних носіїв вплинула на формування таких фондів, все складніше віднайти пласт паперової документації. Інколи самі науковці, краєзнавці пропонують працівникам архіву свої доробки і допомагають формувати фонди. Частіше їх передають нащадки, учні, сусіди, інколи небайдужі громадяни, які знаходять такі спадки на горищах чи в підвалах проданих після смерті власників помешкань.

Архівні документи відомих полтавців. Надане Тетяною ВолинськоюНе кожен документ, який є на руках у людини, може бути прийнятий на державне зберігання. В архіві діє експертно-перевірна комісія, яка регулює питання прийому-передачі документів на державне зберігання. Досить часто, коли відбуваються лекції в школах, учні 5-6 класів запитують: «А можу я передати в архів свій щоденник або зошит з математики»?. Ми повідомляємо, що оскільки на сьогодні він не становить культурно-історичної цінності, то прийняти такий документ ми не можемо.

Як розповіла Тетяна Волинська, більше трьох років триває оцифрування матеріалів Державного архіву Полтавської області. І у перспективі документи фондів відомих полтавців будуть доступні для перегляду в мережі Інтернет.

Повністю інтерв’ю слухайте за посиланням.

Новини України