Археологи провели лідар-зйомку на кургані “Вітова Могила” у Полтавській області: що це

За інформацією: Суспільне Полтава.

Працівники заповідника "Більськ" провели лідар-зйомку на археологічній пам'ятці — кургані "Вітова Могила". Це — технологія, що полягає у використанні лазерних променів для вимірювання відстаней та нерівностей на поверхні. У ході досліджень науковці уточнили локалізацію та розміри пам’ятки.

Йдеться про територію у межах Опішнянської селищної ради Полтавської області. Про це Суспільному розповів директор історико-культурного заповідника "Більськ" Ігор Корост.

Місцевість на території Опішнянської громади, де проводили цифрові дослідження. Фото: Facebook-сторінка Історико-культурного заповіднику “Більськ”

Цифрові дослідження на кургані "Вітова Могила" неподалік Опішні працівники заповідника "Більськ" провели вперше. Зробили це за допомогою LIDAR-сканера. Він може бути ручним або розміщуватися на квадрокоптері.

LIDAR-сканер, за допомогою якого проводили дослідження на археологічному об’єкті на Полтавщині. Фото: Facebook-сторінка Історико-культурного заповіднику “Більськ”

Це технологія, яка дозволяє виявити нерівності на поверхні — западини або пагорби, які потім археологічно перевіряються дослідниками.

"Лідар-зйомка — це такий метод досліджень. Він в Європі широко використовується, в Україні менше. Ми одні з перших, хто використовує його в археології. Є сканер, який посилає імпульси, які відбиваються від земної поверхні і повертаються. Потім ці дані опрацьовуються і отримується надзвичайно точна цифрова модель місцевості. Мінімальні перепади глибин фіксуються, якісь западини, які можуть інтерпретуватись археологами як археологічні обєкти: колишні житла, господарські будівлі та інше".

Результати LIDAR-зйомки на території кургану “Вітова Могила” біля Опішні. Facebook-сторінка Історико-культурного заповіднику “Більськ”

Як розповів науковець, часткові археологічні розкопки кургану проводили ще у 19 столітті. Зокрема, 1888 року український археолог Іван Зарецький виявив поховання воїна, що датується VI—V століттями до нашої ери. У складі поховального інвентарю тоді знайшли предмети озброєння: сагайдакСагайдак або сайдак — назва повного набору для лучника — лук разом зі шкіряною сумкою або дерев'яним футляром зі стрілами., виготовлений із берести, обтягнутий хутром та оздоблений золотими бляшками, виконаними у традиційному скіфському звіриному стилі. Усередині сагайдака знайшли понад 200 бронзових наконечників стріл. Серед інших знахідок — елементи кінської вузди та низка предметів, що становлять значний науковий інтерес. Ці артефакти свого часу потрапили до Москви, і зберігаються там у Державному історичному музеї.

Артефакти, що було знайдено на кургані “Вітова Могила” біля Опішні. Фото: Полтавська ОВА

За словами Ігоря Короста, не зважаючи на те, що цей об'єкт досить відомий, він досліджений лише частково.

"Є певна градація археологічних памяток. Курган "Вітова Могила" вважається щойновиявленим. Нині ми визначили характер подальших досліджень. Повне дослідження об'єкту є одним із головних завдань на найближчі роки для скіфологів, які вивчають Більський мікрорегіон".

Новини України