За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Перший заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял. Суспільне Крим
Адміністративному резерву для деокупованого Криму можна поставити умову пройти курс кримськотатарської мови, аби посадовці мали сертифікат про базові знання мови одного з корінних народів України — кримських татар. Також їм бажано скласти іспит з історії Криму, щоб майбутні управлінці півострова знали про регіон, куди вони поїдуть працювати.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Таку думку висловив перший заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу, колишній політв'язень Наріман Джелял в інтерв'ю у першому випуску другого сезону проєкту Суспільне "З нуля".
"Я думаю, що дуже складно зараз поставити таку жорстку умову, але можна поставити умову пройти певний курс кримськотатарської мови і отримати якийсь сертифікат, що людина вже щось елементарне знає і може відповісти на деякі питання. Нехай людина, яка претендує на певну посаду в управлінні в деокупованому Криму, має такий сертифікат. Жорстка умова все ускладнить, як би мені не хотілось як кримському татарину, щоб це так було. Але я розумію, що треба обирати золоту середину", — зазначив він.
Джелял пропонує організувати мовні курси та поставити умову скласти іспит чи залік, куди додати декілька питань з української історії Криму. Він пояснив, що коли людина розуміє регіон, до якого приїжджає працювати, то це тільки на користь і державі, і цій людині, і населенню даної території.
Перший заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял та ведуча проєкту “З нуля” Лариса Волошина. Суспільне Крим
"У нас зараз є час цим займатися — не в останню чергу, коли скажуть, що треба розв'язувати нагальні питання, а ви з цією мовою лізете. Якщо зайнятися цим зараз, то все встигнемо зробити, всі будуть щасливі, і тоді можна буде більше уваги приділити більш нагальним питанням щодо деокупації та організації життя у вільному Криму", — зауважив представник Меджлісу.
Він додав, що бачив, як дуже швидко Росія перетворювала Крим на свою територію з боку організації управління.
"Чому б не скористатися цим, не врахувати? Спочатку там були високі пенсії, різні виплати. Подобається нам це чи ні, але фінансовий чинник дуже сильно впливає на людей. Я думаю, щодо Криму, окрім якихось представництв, потрібно формувати органи влади, як-от є прокуратура Криму, інші протооргани. Треба це формувати і люди будуть розуміти, хто до них прийшов і з якою метою", — вважає Джелял.
Повне інтерв'ю Нарімана Джеляла дивіться 18 серпня на YouTube-каналі Суспільне Крим. Другий сезон "З нуля" виходитиме з 18 серпня щонеділі о 15:30.
Ведуча Лариса Волошина обговорить з лідерами думок та експертами, що сьогодні відбувається в Криму, наскільки Україна готова відбудовувати півострів та реінтегрувати його. Всього заплановано 12 інтерв’ю. Згодом проєкт покажуть і на телеканалі Суспільне Крим.