За інформацією: Суспільне Чернігів.
Обвинувачений. Суспільне Чернігів
Деснянський районний суд Чернігова виніс вирок адміністратору Telegram-каналу "Оливки, маслини. Чернігів" — призначити йому покарання у вигляді п`ять років позбавлення волі з іспитовим строком три роки.
Про це йдеться у вироку суду.
Як йдеться у матеріалах слідства, за даними СБУ, починаючи з червня 2022 року чоловік виконував функцію "власника" каналу, в якому інформував жителів Чернігова про дислокацію та переміщення військовослужбовців ТЦК та СП, які проводили оповіщення про хід мобілізаційних заходів.
"У Telegram-каналі «Оливки, маслини. Чернiгiв» упродовж часу його функціонування щоденно розміщувались повідомлення з інформацією про час та місце вручення повісток, що давало можливість особам призовного віку уникати отримання таких повісток і створило передумови для ухиляння від виконання ними військового обов`язку. Всього в каналі протягом періоду його діяльності були поширені понад 10 000 повідомлень про місцеперебування співробітників ТЦК та СП".
В судовому засіданні обвинувачений свою вину визнав повністю щодо інкримінованих йому статей — перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, вчинене за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 КК України).
"У скоєному щиро розкаявся, жалкував з приводу вчиненого. Вказав, що під час обшуку запропонували сприяти слідству. Запевнив про недопущення правопорушень у подальшому, просив врахувати, що він два місяці перебував у СІЗО, доходів не отримував, зазнав збитків, але платив податки своєчасно, має ряд хронічних захворювань, постійно приймає ліки, дуже жалкує з приводу вчиненого, має на утриманні матір-пенсіонерку та доньку-студентку, сплачує за орендоване нею житло у Києві".
Також, як йдеться у вироку, обвинувачений із 14 лютого до 14 квітня утримувався у Чернігівському слідчому ізоляторі. 23 квітня ухвалою Чернігівського апеляційного суду чоловіку був продовжений строк тримання під вартою з визначенням застави в розмірі 181 680 гривень.
"24 квітня за нього внесли заставу, а останній звільнений з-під варти. Строк дії обов`язків, покладених на обвинуваченого, ухвалою Деснянського районного суду Чернігова від 13 травня продовжено до 13 липня 2025 року включно".
У Чернігівській обласній прокуратурі Суспільному повідомили, що вони подали апеляційну скаргу на рішення суду стосовно того, що адміністратору Telegram-каналу "Оливки, маслини. Чернігів" призначили покарання у вигляді п`яти років позбавлення волі з іспитовим строком три роки.
Нагадаємо, 14 лютого правоохоронці затримали 39-річного адміністратора каналу в нього вдома і повідомили йому про підозру у вчиненні кримінального правопорушення щодо перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.
А 15 лютого у Деснянському районному суді Чернігова чоловіку обрали запобіжний захід — два місяці тримання під вартою без права внесення застави.
Що розповів на суді прокурор та обвинувачений у цій справі
Як розповів прокурор, під час обшуку в підозрюваного вилучили мобільний телефон. Це дало змогу підтвердити, що чоловік є власником та адміністратором Телеграм-каналу "Оливки, маслини. Чернігів".
Під час судового засідання підозрюваний сказав, що свою провину визнає і щиро розкаюється. Він розповів, що створив Телеграм-канал у середині червня 2022 року. Однак кодові слова "зелені", "сині", "оливки", "маслини" вигадував не він, а користувачі каналу.
На запитання судді, чи розумів підозрюваний, що функціонування цього каналу перешкоджає мобілізаційним заходам і діяльності військових, відповів таке:
Підозрюваний. Суспільне Чернігів
– А ви підлягаєте мобілізації? , — запитав суддя.
– Я військовозобов’язаний. Але я боюся йти до ТЦК.
– Вам відомо було, що вже затримували і засуджували адміністраторів інших подібних каналів?
– Мені такі новини траплялися, але я чомусь на них не зважав. Я думав, що це якась дезінформація, може.
– Не вважали за потрібне його закрити самостійно до того, як до вас прийшли і попрохали?
– Збирався декілька разів.
– Чому не закрили самостійно?
– Тому що сам ним користувався.
Підозрюваний сказав, що він особисто повідомлень про місця перебування військовослужбовців ТЦК та СП, а також про видачу повісток не писав.
Прокурор Костянтин Цуцол просив обрати підозрюваному запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без права внесення застави.
"Він розуміє, що вчинив тяжкий злочин, за який передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 8 років, і відчуваючи страх і невідворотність майбутнього покарання, може змінити місце свого проживання, може переховуватись від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності. Підозрюваний може впливати як на встановлених, так і невстановлених свідків. Він може попередити інших, невстановлених на даний час, адміністраторів Телеграм-каналу та його спільників про його викриття та розслідування даного кримінального провадження. Також він, перебуваючи на волі, може продовжувати кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, та вчинити інші кримінальні правопорушення, зокрема продовжити функціонування вказаного інформаційного ресурсу", – сказав прокурор Костянтин Цуцол.
Прокурор Костянтин Цуцол. ФОТО: Суспільне Чернігів
Адвокат підозрюваного Юрій Красненко заперечив проти клопотання прокурора і просив обрати запобіжний захід, не пов’язаний із триманням під вартою, оскільки його підзахисний визнав свою провину, розкаявся і готовий співпрацювати зі слідством, а також має проблеми зі здоров’ям. Ризики, про які говорив прокурор, він вважає необґрунтованими. Якщо суддя таки вирішить помістити підозрюваного під варту, то тоді адвокат просив визначити мінімальний розмір застави.
"По всіх цих ризиках ідуть загальні формулювання, без фактичних обставин. Мій підзахисний визнає свою вину, тому змінювати місце проживання у нього немає ніякого сенсу. Під час допиту мій підзахисний повідомив усі відомі йому обставини у даному кримінальному провадженні. Впливати на якихось невстановлених осіб немає сенсу. Діяльність даного Телеграм-каналу вчора (14 лютого, – ред.) була припинена, всі адміністратори видалені. Люди там були під ніками, тобто неможливо знати, з ким ти спілкуєшся, прізвище цієї особи, її місце проживання і так далі. Мій підзахисний раніше не судимий, його не притягували ні до кримінальної, ні до адміністративної відповідальності. Він щиро розкаюється і готовий співпрацювати зі слідством, тому вчиняти інші правопорушення йому немає сенсу".
Підозрюваний підтримав свого адвоката і сказав, що правоохоронці запропонували йому добровільно віддати всі речі, які можуть бути використані у протиправній діяльності, зокрема мобільний телефон. Він надав їм доступ до прихованого акаунту, який був власником Телеграм-каналу.
"Співробітник СБУ самостійно видалив там якихось ботів, адміністраторів і змінив пароль від цього акаунту на невідомий мені. Також було заблоковано можливість переписки у групі. Я не маю навіть можливості на когось якось впливати, оскільки у мене немає навіть теоретичної можливості доступу до цього акаунту".
Зрештою суддя Деснянського районного суду Чернігова Богдан Крапивний ухвалив рішення помістити підозрюваного під варту на два місяці без права внесення застави. Тоді адвокат підозрюваного сказав, що вони оскаржуватимуть це рішення в апеляційному суді.