8 травня у Вінниці вшанували пам’ять загиблих у Другій світовій війні

За інформацією: Суспільне Вінниця.

Покладання квітів біля Меморіалу Борців із нацизмом у Вінниці. Суспільне Вінниця

У День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, 8 травня, у Вінниці відбулися пам’ятні заходи. Біля Меморіалу Борців із нацизмом на вулиці Київській зібралися військовослужбовці, представники влади, ветерани та містяни, щоб віддати шану загиблим у роки 1939–1945.

Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих і поклали квіти до пам’ятних плит.

Меморіал борців із нацизмом у Вінниці. Суспільне Вінниця

Особисті історії

Вінничанин Сергій Білокінь приходить до Меморіалу щороку — цьогоріч уже в п'ятдесяте. Його батько брав участь у визволенні Вінниці.

"Ми боролися з нацизмом тоді, і зараз боремося з рашизмом. Перемога буде за нами", — сказав він.

Костянтин Коваль, який має статус дитини війни, розповів, що не пропустив жодного 8 травня за все життя.

"Наше покоління втратило багато, але пам’ятає ціну свободи", — розповів Костянтин Коваль.

Юрій Денисюк традиційно приносить до Меморіалу бузок — на знак пам’яті про діда, який загинув у 1943 році біля Дніпра.

"Було троє синів у діда, але він пішов на фронт, не вагаючись. Ми щороку вшановуємо його пам’ять", — розповів Юрій Денисюк.

Його дружина Валентина Денисюк також втратила діда у тій війні. Місця поховання немає, але родина бере участь у пам’ятних заходах.

"Наші бабусі пережили війну, голод, втрати. Ми вижили, маємо дітей, внуків і вчимо їх шанувати пам’ять", — додала жінка.

Покладання квітів біля Меморіалу Борців із нацизмом у Вінниці. Суспільне Вінниця

Як повідомив голова обласної ради ветеранів Володимир Мазур, на Вінниччині проживає близько 2,5 тисяч учасників Другої світової. Проте фронтовиків залишилось лише 30.

"Це люди, яким понад 98 років. Ми піклуємося про них і пам’ятаємо їхній подвиг", — повідомив Мазур.

За словами історика Олександра Федоришена, Меморіал борців із нацизмом у Вінниці є одним із ключових місць вшанування загиблих у роки Другої світової війни. На його території розміщено пам’ятні плити з іменами близько 6,5 тисяч вінничан, які загинули у боротьбі з нацизмом.

Сам меморіал почав формуватися ще у 1944 році — одразу після вигнання нацистських окупантів з міста. Як розповів історик, це місце стало первинним похованням червоноармійців, які загинули під час визволення Вінниці. У наступні десятиліття тут неодноразово проводили перепоховання, зокрема у 1950-х, 1970-х і навіть у 2008 році — тоді на території меморіалу перепоховали рештки в’язнів солдатського шталагу, знайдені на сучасній вулиці Мазепи.

Олександр Федоришен пояснив: важливо пам’ятати не лише про військову складову Другої світової війни, а й про цивільні жертви. Вінниця має кілька трагічних локацій пам’яті, які заслуговують на увагу.

"Окрім Меморіалу на Київській, у місті є місце поховання понад 20 тисяч жертв Голокосту, а також територія колишньої психіатричної лікарні, де нацисти знищили пацієнтів. Це — привід згадувати не лише про фронт, а й про людей, життя яких було зруйноване війною", — розповів історик.

За його словами, сучасне вшанування пам’яті повинно бути людиноцентричним, а не обмежуватися лише мілітарною риторикою. Події 80-річної давнини мають залишатися у колективній пам’яті як нагадування про ціну людського життя і силу солідарності в часи випробувань.

Вінничани поклали квіти до Меморіалу борців із нацизмом. Суспільне Вінниця

8 травня відзначають 80-ту річницю перемоги над нацизмом у Європі в Другій світовій війні.

З 2015 року в Україні цього дня офіційно відзначали День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, а символом дати став червоний мак. А у 2023 році цей день перейменували на День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

Новини України