4 депутати з Чернігівщини взяли участь в Національному молитовному сніданку у Вашингтоні: як вони це прокоментували

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Колаж, на якому зображені учасники молитивного сніданку і депутати з Чернігівщини. Ігор Полуян/Дмитро Блауш

Четверо депутатів з Чернігівщини взяли участь в Національному молитовному сніданку, який 6 лютого пройшов у Вашингтоні, США. Зокрема, це троє депутатів обласної ради: Дмитро Блауш, який також є заступником голови облради, Дмитро Іванов та Олександр Демиденко, а також депутат Чернігівської районної ради — Ігор Полуян.

Це стало відомо із соцмереж депутатів.

Національний молитовний сніданок зазвичай відбувається за участю президента США, членів адміністрації та Конгресу – це щорічна зустріч представників влади, громадських організацій, лідерів релігійних конфесій, бізнесу, з метою обговорення важливих питань та молитви. Він проходить у стінах Конгресу та у готелі "Хілтон", де традиційно проходить також саміт Міжнародної релігійної свободи.

Суспільне поспілкувалося з чернігівськими обранцями про їхню участь в Національному молитовному сніданку, журналісти спитали скільки міг коштувати квиток на участь в заході та з якою метою вони приїхали до Вашингтона.

Олександр Демиденко, депутат обласної ради від політичної партії "Наш край"

Він розповів, що відвідав захід на запрошення депутата Чернігівської райради Ігоря Полуяна.

"Так, як була квота на участь у Молитовному сніданку для органів місцевого самоврядування я подав заявку, мою кандидатуру підтвердили на участь. Так я і поїхав. Це відрядження за власні кошти".

Олександр Демиденко та містер Делой, який відбудував не одне селище Чернігівської і Київської областей. Особистий архів Олександра Демиденка

В рамках програми відбулися зустрічі з конгресменами, американськими фондами та представниками бізнесу. Демиденко розповів, що бачить доцільність відвідування таких заходів.

"Присутність української делегації активізує необхідність термінового втручання у завершення війни в Україні. Міжнародна політика завжди розв'язує стратегічні питання світу".

На запитання, чи молився під час цієї події відповів наступне:

"Так. За мир в Україні. Я на цьому заході вперше, але скажу що американський народ, американські політики, американський бізнес підтримують і будуть підтримувати нашу державу".

Ігор Полуян депутат Чернігівської районної ради від фракції "Європейська Солідарність"

Ігор Полуян, Дмитро Блауш та Олександр Демиденко. Ігор Полуян

— Ви були учасником Молитовного сніданку у Вашингтоні, як вам вдалося туди потрапити?

— Це є навіть не про політику, не про релігію, а саме адвокація України. Потужна делегація була від України. Особисто я, як керівник делегації в Чернігівській області, привіз сюди у Вашингтон, допоміг з документами та візами. Моє основне завдання, яке я вбачаю перед собою на цих адвокаційних заходах в рамках реформи децентралізації, щоб Чернігівщина напряму могла контактувати з США.

— Які були умови, щоб потрапити на цей захід?

— Головна умова – бути публічною людиною, щось робити для перемоги й для адвокації, бути здатним щось робити. Тобто це основні критерії. Тому що це зустрічі з конгресменами, сенаторами. Наші чиновники, яких я сюди запросив, вони представляють Чернігівщину. Я входжу до комітету і саме наша організація робила це запрошення, підтвердження в Конгресі США. Тобто ми подаємо список людей.

— У медіа свого часу була інформація про те, що щоб потрапити на цей сніданок, учасникам потрібно заплатити. Різні суми, від 10 і до 50-150 тисяч доларів. Ви платили якісь внески?

— Ні, абсолютно. Я працюю, як кажуть, напряму, то я нічого і не плачу, і з людей також нічого не беру. Я організатор. Я про такі суми не чув, навіть не знаю, хто міг з Чернігівщини заплатити такі суми.

— Ваша поїздка – це офіційне відрядження?

— Це офіційне відрядження. Річ у тім, що це моя постійна адвокаційна діяльність кожного року. Мені виписується відрядження, яке затверджене радою.

— Фінансування – це коштом вашої організації, правильно?

— Коштом, сторони, що приймає. Багато християнських церков, саме вони є найбільшими донорами для України.

— Розкажіть про програму заходу?

— Сам молитовний сніданок відбувається в столиці США, у місті Вашингтон. Це традиційно "Хілтон", розташований він біля Капітолія недалеко. І тут дуже великий зал, збираються всі люди. Як правило, спочатку бізнесмени виходять і читають потреби або молитви про процвітання, за бізнес, за сім'ю, за дітей. Духовні лідери, священнослужителі читають проповіді за релігійну свободу, політику, за мир. Ну, і якщо це президентський молитовний сніданок, то ключовою фігурою є президент США, тут був Дональд Трамп.

— А ви його бачили?

— Особисто я його не бачив. Це все відбувалось в одному приміщенні, воно дуже велике.

— А за що конкретно ви молились на цьому заході?

— Річ у тому, що я опікуюся сім'єю і дітьми. Тобто я молився саме за повернення наших біженців, за народжуваність, тому що в нас дуже складна ситуація з демографічною кризою. В три рази смертність перевищує народжуваність.

— Ви не вперше відвідуєте молитовні сніданки?

— Я постійно сюди їжджу. Це, скажімо так, третій такий сніданок. Звичайно, користь є. По-перше, це адвокація. Насправді коли війна, то треба, щоб про це всі знали, всі переживали, хотіли допомогти.

— Президент Зеленський сказав, що половина парламенту була на молитовних сніданках, а краще були б в Херсоні, на Харківщині. Звичайно, питання до нардепів, але як ви ставитесь до такої масової участі українських політиків на Молитовному сніданку?

— Річ у тому, що я не розумію, що нардеп, якщо він не візьме зброю до рук й не стане на передову, якось по-іншому, якусь користь може принести перебуваючи в Херсоні чи на Харківщині. От ми там взяли по конгресмену і з ним говорили про важливість підтримки, фінансування України, закінчення війни. Це дасть точно резонанс.

За допомогу йде голосування. Наше завдання зробити не тільки підтримку якогось Дональда Трампа, а й двох партій: республіканців та демократів, так само і двох палат: конгресменів і сенаторів. І для цього, щоб була підтримка, треба переговорити з усіма. І чим більше буде людей, значить, всі будуть у справі. І якщо потім вже буде в Конгресі США голосування, вони всі проголосують за українське питання.

Тому якраз завдання кожного народного депутата, сюди вони їхали не просто там щось посидіти, кави попити, а саме адвокаційне спілкування з конгресменами.

Дмитро Блауш, заступник голови обласної ради, депутат від фракції "Радикальна партія Олега Ляшка"

Дмитро Блауш з конгресвумен Вікторією Спартц, яка є уродженкою Чернігівщини. Дмитро Блауш

— Ви були учасником Молитовного сніданку у Вашингтоні, як вам вдалося туди потрапити?

— Цього року лист надійшов на пошту обласної ради й на мою особисту пошту від конгресменів, які займаються цим питанням. Оскільки багато країн, багато проблем. США без перебільшення займають основну позицію в регулювання тих, чи інших проблем, війн, конфліктів у світі. Тому представництво дуже-дуже важливо, щоб активізувати проблемні питання країни.

Рівень спілкування президентів – це одне. Але, хто формує думку лідерів, так чи інакше – це команда. І в нас є змога спілкуватися саме з командою президента Трампа.

Цього року я мав особисту зустріч з Вікторією Спартц. В мене було 15 хвилин, ми говорили про підтримку.

От вона мене, можна сказати, запевнила в тому, що для Сполучених Штатів Україна є важливою історією, а президент Трамп, він майстер угод, і він точно складе угоду, яка буде відповідати справедливості у світовому порядку.

— Ваша поїздка – це офіційне відрядження?

— Це завжди проходить, як відрядження. Я завжди попередньо перед такою поїздкою пишу заяву, щоб мені зарплату не нараховували. Відрядження у нас не нараховується. Бо єдине, за що я тут плачу, це тільки за переліт, а все інше приймаюча сторона: тут нас годують, організовують заходи і так далі.

Заява Дмитра Блауша про ненарахування зарплати під час поїздки до США. Особистий архів Дмитра Блауша

— Чи бачили ви Трампа під час перебування в США?

— Трампа я бачив, він просто проходив повз нас.

— В медіа свого часу була інформація про те, що щоб потрапити на цей сніданок, учасникам потрібно заплатити. Різні суми, від 10 і до 50-150 тисяч доларів. Ви платили якісь внески?

— Дивіться, думаю, це стосується тих людей, які сидять в перших рядах. Це реальність. І, взагалі, Америка, вона ж відкрита до лобізму. У них не так, як в Україні. У них все купується і продається, і це абсолютно офіційно. Там величезний зал, сидять тисячі людей.

І платять, я думаю, перша сотня, дві. Або, можливо, там якісь великі донатори, представники великого бізнесу. А от такі запрошені, наприклад, як я, представники влади тих чи інших країн, вони сидять далі, але їх запрошують просто так.

— Яка була програма заходу?

— Програми як такої немає, вони постійно моляться. Це великий зал і всі в одному місці. І вони моляться за кожну країну. Виходить група конгресменів, вони за Україну моляться, ті вийшли за Ізраїль. За ті країни, де зараз гаряче. Що приємно, за Росію не моляться. Не чув я, що б там за них молились.

— А ви за щось молилися?

— Я християнин, православний. Але я, мабуть, на все це дивлюся більше з політичної точки зору. Я ж українець, я не американець. Там половина залу свідомо молиться, половина залу, мабуть, як я не молилися. Чесно, я більше думав, як мені когось виловити для того, щоб це сприяло Україні.

Дмитро Блауш з бійцем на позивний “Схід”, який не пішов у полон РФ, а самостійно вийшов з “Азовсталі”. Особистий архів Дмитра Блауша

— Як ви вважаєте, чи доцільні такі виїзди за кордон депутатів, представників місцевого самоврядування, бізнесменів, в умовах повномасштабного вторгнення?

— Думаю, що так, вони доцільні. Тому що, минулого року для себе я знайшов латвійців, і це теж завдяки цій історії. І з нашого знайомства вийшло вже, напевно, понад 170 автомобілів для ЗСУ. Друге, що найголовніше, буде в останній день, є гуманітарний форум, і тут наші українці, які живуть в Америці, з ними є змога запартнеритись, або навіть підписати угоду в рамках "місто-місто".

— Президент Зеленський сказав, що половина парламенту була на молитовних сніданках, а краще були б в Херсоні, на Харківщині. Звичайно питання до нардепів, але як ви ставитесь до такої масової участі українських політиків на Молитовному сніданку?

— Я розумію, що там є велика політика, де президент сказав про депутатів парламенту, але це виключно їх внутрішні історії. Наприклад, депутати Верховної Ради, вони виїжджають скільки хочуть, і чи треба вони, чи ні, це за їхнім власним бажанням.

А якщо нас запрошують, наш міжнародний головний партнер, ми відмовити просто не можемо. Міжнародна політика — це важливо. Якщо вони хочуть нас бачити, то ми безумовно маємо на це відгукуватися.

Дмитро Іванов, голова громадської організації "Добробат", депутат Чернігівської обласної ради від фракції "Слуга народу"

Дмитро Іванов у Вашингтоні. Дмитро Іванов

Дмитро Іванов розповів Суспільному, що Національний молитовний сніданок відвідує вже другий рік поспіль.

— Ви були учасником Молитовного сніданку у Вашингтоні, як ви туди потрапили?

— Як голова "Добробату" на запрошення американських партнерів. Наша організація співпрацює з американцями вже три роки. І з попередньою адміністрацією ми співпрацювали, і з цією адміністрацією співпрацюємо та реалізовуємо спільні проєкти. Це наша задача. Раз на два місяці хтось буває з команди в Сполучених штатах. Нас запрошують і на Recovery Conference в Берліні й Лондоні. Ось на наступну в Рим запросили.

— В медіа свого часу була інформація, про те, щоб потрапити на такий захід деякі учасники платили від 50 до 150 тисяч доларів (2018 рік) ? Чи платили ви якийсь внесок?

— Там є якісь організаційні внески, є донації для того, щоб там все це організаційно було. Я не готовий сказати. Можливо наші партнери за нас платили.

— Ваша поїздка – це як офіційне відрядження, чи як ви виїжджали за кордон?

— Згідно з законом чинним, звичайно, відрядження офіційне від ГО "Добробат".

Дмитро Іванов разом з командиром зведеного підрозділу 153 окремої механізованої бригади з Івано-Франківська Назарієм Кішаком. Дмитро Іванов

— За рахунок якого фінансування виїжджали?

— Небюджетного. Згідно з чинним законодавством виїзд депутата має погоджувати орган, обласна рада чи інша, якщо депутат іншої ради. Орган погодив, але ніяких коштів з органу не витрачається. В мене відрядження від моєї організації.

— Розкажіть детальніше про сам захід, як це все відбувається.

— Це велике приміщення, має вигляд, як звичайний сніданок у форматі фуршету. Стандартні страви: яйце з м'ясом, круасани, масло, сік, кава, чай. Люди спілкуються за столами — хто молиться, хто спілкується.

— За що ви молились на цьому заході?

— Завжди молюсь за нашу перемогу.

— Чи бачили ви Трампа? Чи була можливість підійти до нього? Що він говорив про Україну?

— Бачив. Ні, підійти можливості не було. Все, що в медіа висвітлювали, те і ми чули.

— Чи бачили ви на заході ще когось із Чернігівщини? Чи були народні депутати від Чернігівщини там?

— Звичайно, був Блауш, Демиденко, Полуян. А от з нардепів від Чернігівщини не бачив нікого.

— Яка користь від таких заходів?

— Це адвокаційний майданчик, який дозволяє зустрічатися з конгресменами, сенаторами, з бізнесом. У нас є чіткі задачі, які ми адвокатуємо саме тут. Це відновлення, це те, що відновлення має бути частиною перемовин. У нас конкретні тези, конкретно реалізовані проєкти. Я розумію, з чим ми їдемо, я розумію, з чим ми повертаємось.

— Можливо вже є домовленості по Чернігівщині?

— Конкретно говорити не буду, поки не розпочнемо роботу. Але попередньо є домовленості і по Чернігівщині, і по Сумщині. Також з Делл Лой Хансеном поговорили, який будує будиночки для переселенців.

Дмитро Іванов з американським благодійником Делл Лой Хансеном. Дмитро Іванов

— Як ви вважаєте, чи доцільні такі виїзди за кордон в умовах повномасштабного вторгнення?

— Я вважаю, що потрібні. Для того, хто дійсно може використати це для відновлення, для допомоги країні.

— Зеленський сказав, що половина парламенту була на молитовних сніданках, а краще були б в Херсоні, на Харківщині. Звичайно питання до нардепів, але як ви ставитесь до такої масової участі українських політиків на Молитовному сніданку?

— По-перше, Сполучені Штати – це наш стратегічний партнер. По-друге, ми перебуваємо і в Херсоні, і в Миколаєві, і в Запоріжжі, і в Харкові, і в Сумській області, і на лінії розмежування біля фронту. Організація кожного дня допомагає людям, а для цього треба ресурси. Тому топменеджмент "Добробату" часто перебуває закордоном, щоб шукати ресурси й не переобтяжувати наш бюджет. Ми у людей не просимо, щоб вони донатили на "Добробат" — хай донатять на ЗСУ, а ми знаходимо кошти закордоном. За інших я відповісти не можу.

Новини України