2024-го року Полтавщина стала лідером з продажу земель: чому та хто купує

За інформацією: Суспільне Полтава.

2024-го року Полтавщина стала лідером серед інших областей України з продажу сільськогосподарських земель приватної власності. Юридичні особи купили в регіоні минулоріч близько 18 тисяч гектарів.

Про це Суспільному повідомила у відповіді на запит Державна служба з геодезії, картографії та кадастру.

Голова фермерського господарства Юрій Слепцов із Чутівської громади аграрним бізнесом займається 32 роки. Обробляє 300 гектарів землі. Із січня минулого року як юридична особа, згідно з законом, він має право купувати землю.

Поле у фермерському господарстві Юрія Слепцова з Чутівської громади. Суспільне Полтава

"Ми не плануємо її купувати, немає сенсу її купувати, тому що в нас немає таких величезних коштів. Нам же ж треба чимось і посіяти, і податки заплатити, і техніку треба ремонтувати, і добрива купити. Якщо купите допустимо ці паї, то не обсієтесь просто", — розповів голова фермерського господарства "Червоне" Юрій Слепцов.

За словами аграрія, у громаді купують землю перепродувачі. Зокрема, підприємство з Харківщини, яке не займається землеробством.

Голова фермерського господарства “Червоне” Юрій Слепцов. Суспільне Полтава

"По нашому регіону це не великі агрохолдинги. Це, виходить, "бариги" скуповують його. Я думаю, що той, кому вона потрібна ця земля і хто її може обробляти, тому вона не попаде. Зараз тут 80 тисяч, 100 тисяч коштує гектар, то в Європі коштує 20, 30 тисяч доларів гектар. То я думаю, вони її скуплять, а тоді нормально її продадуть та й усе. Купили ми два паї всього-на-всього. Купили, тому що там був посіяний ріпак, а цей м’ясокомбінат намагався купити ці два паї, і ми просто для того, щоб посіви не переводити, не розривати поле, викупили оці два паї", — продовжив Юрій Слепцов.

Ціна на землю протягом 2024 року. Суспільне Полтава

2024-го року Полтавщина стала лідером із купівлі земель сільськогосподарського призначення юридичними особами. За даними, які надали Суспільному у Держгеокадастрі, юридичні особи купили майже 18 тисяч гектарів площ. За Полтавщиною у трійці лідерів – Дніпропетровська та Київська області. Фізичні особи, для яких ринок землі відкрили чотири роки тому, придбали 2024-го 28 гектарів.

Техніка фермерського господарства “Червоне”. Суспільне Полтава

"З-поміж проданих протягом 2024-го року земельних ділянок, а це загальна кількість 106,5 тисяч земельних ділянок, Полтавщина займає почесне перше місце, із статистикою 46 тисяч земельних ділянок. Збереглася динаміка зростання купівлі-продажу цих земель і фізичними особами", — продовжив доцент кафедри землеустрою Полтавського аграрного університету Вадим Чувпило.

Площа проданих земельних ділянок протягом 2024 року. Суспільне Полтава

Як розповів доцент кафедри землеустрою, найбільше землі купують на Полтавщині через родючість ґрунтів, сприятливі кліматичні умови, обширні площі, безпекову ситуацію та розвиток аграрного комплексу.

Вадим Чувпило, доцент кафедри землеустрою Полтавського аграрного університету. Суспільне Полтава

"Полтавщина в цьому плані є дійсно, скажімо так, оазисом, і дійсно сприятливі кліматичні умови, плюс родючість ґрунтів, вони дійсно дають високу ціну. І не дивно, що тут на території Полтавської області і цінова політика, порівняно з іншими регіонами, досить висока. У переважній більшості купують земельні ділянки дійсно потужні підприємства", — додав Вадим Чувпило.

Середня ціна гектара землі в Україні минулого року становила 1200 доларів. За словами Вадима Чувпила, ринкова вартість землі на Полтавщині коливається від двох до трьох тисяч доларів за гектар залежно від місця розташування земельних ділянок.

Переваги землі на Полтавщині. Суспільне Полтава

За даними Держгеокадастру, середня ціна гектара землі у гривневому еквіваленті – близько 93 тисяч гривень. У січні юрособи купували ще по 63 тисячі, а в грудні вже по 92. Дорожча земля, ніж на Полтавщині, лише в Івано-Франківській та Тернопільській області.

Озима пшениця у фермерському господарстві Чутівської громади. Суспільне Полтава

"А люди зараз не розуміють, продають цю землю, а тоді далі земля буде коштувати так, як у Європі. Якби люди отримували достойну зарплату, я думаю, що люди б не продавали землю. Далі ще більше будуть люди її продавати. Одна сім’я продала два паї, п’ять з половиною гектарів, то вони продали по 80 тисяч за гектар. Це невелика ціна. Купили два телефони по 60 тисяч, вставили вікна в хату", — говорить голова фермерського господарства "Червоне" Юрій Слепцов.

Сільськогосподарська техніка. Суспільне Полтава

Станом на 1 січня цього року мораторій на продаж земель державної і комунальної власності зберігається, як і раніше.

Новини України