За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Як працює відділення реабілітації Надвірнянської центральної районної лікарні. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Упродовж року медики відділення реабілітації та відновлювальної медицини Надвірнянської центральної районної лікарні, що на Івано-Франківщині, пролікували амбулаторно 800 людей, ще сотню — стаціонарно. Відділення працює від квітня 2023 року. 80% пацієнтів — військовослужбовці.
Які послуги надають у відділенні та з якими воєнними травмами стикаються медики — у репортажі Суспільного.
Юрій Доценко — військовослужбовець 3 окремої штурмової бригади родом із Ворохти. Боєць воює з 2014 року. Зараз він лікується у відділенні реабілітації та відновлювальної медицини Надвірнянської центральної районної лікарні.
"Цей пацієнт до нас потрапив з травмою коліна. У нього був розрив медіального меніскаМедіальний — внутрішній. Зараз ми якраз проводимо реабілітацію, підбираємо спеціальні фізіотерапевтичні вправи. І бачимо позитивні результати за цей час. Юрій в нас — вже другий тиждень, якщо не більше", — розповідає фізіотерапевт Денис Глуханюк.
Фізичний терапевт Денис Глуханюк та військовий Юрій Доценко у відділенні реабілітації. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Боєць Юрій Доценко каже: побратими чекають на його повернення в стрій наступного місяця. І він готовий виконувати бойові завдання.
"Я травмувався на Бахмутському напрямку. У жовтні зістрибував з машини невдало і тоді отримав травму. Почала нога "зістрибувати". В лікарню мене поклали, там МРТ зробили — розрив меніска", — каже Юрій Доценко.
Військовослужбовець 3 окремої штурмової бригади Юрій Доценко. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Ще один пацієнт — 21-річний штурмовик 710 бригади охорони Держспецтрансслужби Богдан Кучмей. Воїн — родом із Надвірної. У вересні 2023 року отримав уламкове поранення у ногу на позиції біля Вугледара. Лікарі видалили три уламки, але в нозі залишаються ще 17 частинок російського снаряда.
"Мене поранило в окопі. Якби я був у бліндажі, то мене б "задвохсотило". І ще в мене почалася температура. Я перебував на позиціях дві з половиною доби, дуже сильно "прилетіло" по нозі. Я кричав, чи всі живі. Не одразу зрозумів, що мене поранило. Спочатку медики поставили апарат Єлізарова. Дуже довго не могли ногу зашити, бо велике поранення. Боялися, що загноїться нога", — розповідає Богдан Кучмей.
21-річний штурмовик 710 бригади охорони Держспецтрансслужби Богдан Кучмей. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
За словами завідувачки відділення Ольги Васін, реабілітаційні послуги надають фізичні терапевти, ерготерапевт, лікарі фізичної та реабілітаційної медицини, терапевти мови й мовлення, психологи та медсестри.
"Люди вже нарешті зрозуміли, що реабілітація — це не тільки про масаж і фізіотерапію, як раніше переважно сприймали. А зараз розуміють, що доказова реабілітація — набагато ширша. Ми боремося за функціонування організму, втрачених пацієнтом функцій. В будь-якому випадку реабілітолог — це завжди відновлення ходьби", — каже Ольга Васін.
Праворуч — завідувачка відділення Ольга Васін. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
За словами директора Надвірнянської центральної районної лікарні Сергія Ємельянчука, із січня 2024 року відділення реабілітації працює у стаціонарному режимі, раніше — тільки амбулаторно.
"Сьогодні — це 20 ліжкомісць. Думаю, наступне контрактування з НСЗУ — вже є вимога мінімум 30. Тобто на десять ліжок ми вже потихеньку починаємо відставати, тож треба надолужувати", — говорить Сергій Ємельянчук.
Як працює відділення реабілітації Надвірнянської центральної районної лікарні. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Як розповів голова Надвірнянської громади Зіновій Андрійович, відділення реабілітації облаштували у закинутому приміщенні лікарні. Там зробили капітальний ремонт. На це з міського бюджету спрямували 9 мільйонів гривень.