Сильна тяга до солодкого: яких вітамінів не вистачає та як подолати пристрасть до солодкого

Депресія, тривога, ПМС, а може сум? Сьогодні Вінниця.info пропонує розібратися, чому хочеться солодкого та як з цим боротися.

Змінити розмір

Сильна тяга до солодкого: яких вітамінів не вистачає та як подолати пристрасть до солодкого

Чому постійно хочеться солодкого

Нестача необхідних речовин в організмі може провокувати бажання з’їсти щось солоденьке. Найтиповіше тяга до солодкого, пов’язана з відсутністю норми фосфора або сірки в організмі. Також дефіцит магнію, тирозину, заліза, цинку, хрому, триптофану чи комплексний дефіцит, здатні сигналізувати організму про необхідність поповнення запасів через «цукор».

Якого вітаміну не вистачає, коли хочеться солодкого? Зазвичай це вітаміни – A, D, K, E. Тому, щоб перевірити рівень вітамінів та мікроелементів в організмі,  потрібно здати аналіз крові (рідше аналіз сечі) та звернутися до свого сімейного лікаря.

Викликати «позиви» до солодкого також можуть такі неприємні явища, як: дисбактеріоз, підвищення кислотності, запори та інші проблеми з шлунково-кишковим трактом.

Втім, не тільки дефіцити викликають тягу до солодкого. Поганий настрій та стрес в деяких людей, також можуть провокувати бажання наїстися солоденького.

Сильна тяга до солодкого: яких вітамінів не вистачає та як подолати пристрасть до солодкого

Як солодке впливає на організм

Вживання продуктів з великим вмістом цукру сприяють виробленню – дофаміну (допаміну). Ви могли чути про нього як про «гормон щастя». Насправді це нейромедіатор, біологічно активна речовина, яка передає емоційну реакцію в головному мозку та дозволяє відчути задоволення. Приплив сил, відчуття радості від цукру на жаль мають короткострокову дію. Після того, як рівень глюкози в крові знизиться, ви знову відчуєте голод, втому і можливо навіть стрес.

Зазначимо, що підвищити рівень дофаміну допомагає не тільки солодке, а й заняття улюбленими справами. Це може бути: заняття в тренажерному залі, пробіжка, ігри з дітьми, заняття улюбленим хобі, танці, секс.

Втім, людський організм, досить лінивий, тому коли намагається покрити дефіцит енергії, діє просто – через голод та бажання з’їсти швидких вуглеводів. Згадайте, понервували, з’їли улюблене тістечко і настрій підвищився, чи не так?

Так само це працює і ввечері, коли ви приходите додому втомлені з роботи чи після навчання. Саме у вечірній час людський організм активно виробляє інсулін, тому й виникає бажання перекусити. А якщо це буде запашний домашній струдель чи млинці із солодкою начинкою у вершках? Погодьтеся, навряд ви будете обходити таку можливість. Тим більше, що з’ївши солодкого, ви автоматично відчуєте розслаблення та прилив, хоча б на короткий час, гарного настрою.

Сильна тяга до солодкого: яких вітамінів не вистачає та як подолати пристрасть до солодкого

Слід зауважити, якщо солодкого ви хочете постійно та не відчуваєте суттєвого полегшення тяги після того, як з’їли хоча б цукерку – обов’язково зверніться до сімейного лікаря та здайте аналізи. Адже неконтрольоване відчуття постійного бажання з’їсти щось солодке, може бути одним з симптомів більш складних захворювань.

Чому під час місячних хочеться солодкого?

Давайте чесно, під час критичних днів, багатьом жінкам в цілому хочеться їсти більше. Це може бути і солодке, і солоне, і їх неординарне поєднання. Справа в тому, що організму в ці дні особливо потрібна енергія. Тому стейк та шоколадка чи морозиво можуть «піти» на вечерю один за одним. Це відбувається через  те, що гормони в жіночому організмі починають швидко зростати, що викликає неабиякий апетит. Тому природньо, що жінці хочеться їсти більш калорійні продукти. Якщо шукаєте, чим замінити солодощі – спробуйте їсти більше овочів: моркву, всі види капусти, болгарський перець, а також фрукти та ягоди: ківі, груша, ананас, лохина, малина, ожина.

Попри виклики організму, дієтологи радять, якщо хочеться їсти «заборонені продукти» та влізати в улюблену сукню, намагайтеся побудувати свій раціон таким чином, щоб 80 відсотків становило якісне збалансоване харчування, і лише 20 відсотків – смаколики та фастфуд.

Сильна тяга до солодкого: яких вітамінів не вистачає та як подолати пристрасть до солодкого

В період місячних віддавайте перевагу їжі багатій на білки і не забувайте про клітковину, адже саме таке поєднання допоможе вам надовго залишатися ситими.

Майте на увазі, для гарного настрою та відсутності «цукрових» гойдалок, важливо щодня готувати собі повноцінний сніданок, який буде містити: повільні (складні) вуглеводи, трохи білку та клітковину. Чому так? Тому що в обід ви вже почнете шукати поглядом, щось калорійне. Якщо ж з обідом не вийде, то будьте впевнені, до вечора рівень цукру в організмі впаде настільки, що ви будете ладні «з’їсти слона», щоб відновити енергетичний баланс та хоча б трохи позбутися накопиченої втоми.

Важливий момент. Якщо ви вирішите повністю відмовитися від солодкого – не робіть цього різко. У вигляді «віддачі» від організму отримаєте: упадок сил, сонливість, тривожність, апатичність, дратівливість і навіть втрату свідомості. Воно вам треба? Ні. Тому все робіть поступово, і замінюйте магазинні солодощі на домашні, де ви точно розумієте склад і кількість цукру.

Сильна тяга до солодкого: яких вітамінів не вистачає та як подолати пристрасть до солодкого

Якщо дуже хочеться солодкого, їжте фрукти та сухофрукти, які містять фруктозу, бо вона солодша за цукор. Тому на перший час адекватна заміна шкідливого на природнє – піде вам тільки на користь.

Чи можна побороти тягу до солодкого?

Якщо підійти до справи виважено та поступово вирівнювати свій раціон – корисні звички залишаться з вами на все життя. Тому записуйте:

  • Збалансований сніданок щодня без пропусків. Що включає складні вуглеводи, білки та клітковину.
  • Підтримуйте оптимальний рівень води. Регулярно пийте чисту воду.
  • Відмовтеся або мінімізуйте споживання алкоголю.
  • Якщо розумієте, що не можете обійтися протягом дня без перекусів, тримайте під рукою: горішки, фрукти та овочі. Бо «голодні» очі завжди знайдуть цукерочку чи тістечко.
  • Мінімізуйте споживання солодких газованих напоїв.
  • Стрес та недосип – ваші вороги, намагайтеся дотримуватися режиму дня та тривати емоції під контролем.
  • Вирівняйте дефіцити, якщо такі є. Поповнити вітаміни та мікроелементи можливо аптечними препаратами після консультації з лікарем.
  • Не ходіть голодними – не пропускайте повноцінні прийоми їжі.

Чим можна замінити солодке

Якщо ви солодкоїжка і не можете без солоденького прожити і дня – шукайте корисні альтернативи: замість тістечка – обирайте батончик з сухих фініків, замість цукерок – чорний шоколад з великим вмістом какао, якщо вафлі – тільки ті, що ви приготуєте самостійно, замість морозива – спробуйте банан чи полуницю. І так, не варто намагатися побороти сильну тягу, якщо вам дуже потрібен цей еклер, візьміть і з’їжте його. Бо, різка відмова неодмінно призведе до зриву і споживання надмірної кількості продуктів.

Сильна тяга до солодкого: яких вітамінів не вистачає та як подолати пристрасть до солодкого

Також намагайтеся збагатити свій раціон такими видами їжі: жирна риба, морепродукти, куряча та індича грудка, броколі, гриби, зелень, сало, авокадо, квасоля, горох, нут.

Читайте також: Легенди фігового дерева: як смоковниця допоможе від аритмії, кашлю та зайвих кілограмів

Вінниця.info, світлини ілюстративні

Джерело

Новини України